Piatok 21.01.2022
Dnes má meniny 
Vincent
°C
02.11.2021 09:05

Matica slovenská si pripomenula 103. výročie Deklarácie slovenského národa


Deklarácia slovenského národa


Výbor Matice slovenskej (MS) si v sobotu (30. 10.) v Martine pripomenul 103. výročie prijatia Deklarácie slovenského národa. Deklarácia znamenala pre slovenský národ novú historickú etapu – vznik prvého Česko-Slovenska, v ktorom sa v roku 1919 obnovila činnosť matice.


TASR o tom informovala hovorkyňa inštitúcie Veronika Grznárová. Noví členovia prvého slávnostného výboru vyzdvihli aj prínos jedného zo štyroch čestných predsedov obnovenej MS Matúša Dulu. Deklaráciu považujú za "vyvrcholenie snáh slovenských národovcov o právo národa na sebaurčenie". Poukázali na to, že deklaranti zvolili Slovenskú národnú radu ako jedinú predstaviteľku oprávnenú vystupovať v mene národa.      

 "Týmto aktom sa vyjadrila vôľa byť štátotvorným národom v rámci česko-slovenského štátu. Československá republika sa stala akýmsi symbolom národnej záchrany Slovákov pred maďarizáciou v rámci Uhorska, ktorému dali Slováci zbohom," poznamenali.       

Grznárová doplnila, že delegáti na valnom zhromaždení MS zvolili ešte 9. októbra 2021 v Liptovskom Mikuláši okrem predsedu aj 28 nových členov výboru.       

"Tí na prvom zasadnutí nového Výboru MS v Martine potvrdili v tajnom hlasovaní Maroša Smolca ako správcu MS. Funkcie podpredsedov MS rovnako obhájili Marek Hanuska a Marek Nemec. Nové Predsedníctvo MS ako výkonný orgán doplnia okrem predsedu MS, správcu MS a dvoch podpredsedov MS aj vedecký tajomník MS Pavol Madura, tajomník pre informačnú a mediálnu oblasť MS Ján Seman a predseda Krajskej rady MS Nitrianskeho kraja Ľubomír Kleštinec," uzavrela.     

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
20.08.2016
Prázdniny bez nudy
V utorok 16. augusta sa na diakovskej Colnici uskutočnil už siedmy ročník obľúbeného podujatia Prázdniny bez nudy, ktorého organizátormi sú Miestny odbor Matice slovenskej v Diakovej a Turčianske kultúrne stredisko v Martine v zriaďovateľskej pôsobnosti ŽSK.
viac
28.06.2018
Pred 50 rokmi Slovenská národná rada schválila zákon o Matici
Oživenie pôsobenia Matice Slovenskej a obnova jej členskej základne. Takéto dôsledky mal priniesť Zákon SNR z 27. júna 1968(č. 97/Zb), ktorým sa legalizovala nová koncepcia Matice Slovenskej(MS) a ktorý pred 50 rokmi Slovenská národná rada (SNR) jednomyseľne schválila.
viac
15.09.2018
Matica Slovenská vystaví svadobné kroje slovenského folklóru
Matica slovenská (MS) predstaví svadobné kroje zo svojej šatnice na výstave s názvom "Čo to za veselie", inšpirovanej svadobnou ľudovou piesňou s rovnomenným názvom.
viac
07.06.2019
Matice slovanských národov sa zhodli na intenzívnejšej spolupráci
Matice a inštitúcie slovanských národov zintenzívnia spoluprácu a dialóg v duchu matičných, kresťanských a tradičných hodnôt.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.65 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.77 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.58 %