Michal Kaliňák, hovorca a tajomník Rady expertov ZMOS.
O definovaní kritérií pre mestské funkčné regióny a stanovení nástrojov na podporu medziobecnej spolupráce diskutovali v stredu v Žiline účastníci konferencie Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS).
"Slovensko je typická vidiecka krajina, pretože zo všetkých samospráv tvoria obce 96 percent. Na Slovensku máme 140 miest, z ktorých má 20 menej ako 5000 obyvateľov a iba desať miest má viac ako 50 000 obyvateľov. Úspech a budúcnosť samospráv závisí od toho, do akej miery dokážu spolupracovať. Medziobecná spolupráca je na báze dobrovoľnosti a aj dnešným podujatím chceme zdôrazniť veľký význam, ktorý môžu mať funkčné mestské regióny," povedal hovorca a tajomník Rady expertov ZMOS Michal Kaliňák.
Doplnil, že na Slovensku je niekoľko príkladov obcí, ktoré dokázali spolupracovať. "Napríklad v oblasti komunálnych odpadov či energetiky. Ukazuje sa, že to pole je ešte pomerne široké. A je nesmierne dôležité, aby na to samosprávy 'naskočili' čo najskôr. Aby ľudia pocítili, že spolupráca má pre nich osoh ako pre konečných užívateľov výhod," podotkol Kaliňák.
ZMOS sa podľa jeho predsedu Michala Sýkoru snaží pripravovať projekty na modernizáciu miestnej územnej samosprávy. "Nie je nám jedno, v akých podmienkach vykonávame činnosť a chceme ju vylepšovať. Chceme aj sami dovnútra riešiť problémy, ako je spájanie niektorých činností. Najmä v malých obciach, ale aj v meste a okolí. Aby to bolo súžitie miest ako lídrov prirodzeného regiónu a okolitých obcí," uviedol Sýkora.
"Malé obce majú stále problém s finančnými prostriedkami, pretože je menej obyvateľov, menej podielových daní. Takže hľadáme riešenie, ktoré bude efektívnejšie, aby samospráva nestratila svoju identitu a neodišla ani z malých obcí. Aby tam vždy bol volený predstaviteľ, zodpovedný spolu s poslancami za život v tej-ktorej obci či meste," uzavrel Sýkora. ZMOS-