Streda 08.02.2023
Dnes má meniny 
Zoja
°C
29.11.2022 08:25

Ľudia si môžu prenajať vianočný stromček, po sviatkoch sa vráti do prírody


Ilustračná snímka.


Aj tento rok si môžu ľudia v Košiciach prenajať vianočný stromček od Správy mestskej zelene (SMsZ). Následne po sviatkoch bude vysadený v okrasnej škôlke.


"Tradične ponúkame na prenájom 100 kusov kontajnerovaných vianočných stromčekov. S ich prípravou začíname vždy počas jari, keď sa vykopú zo škôlky a vysadia sa do kontajnerov. Následne je im dopriaty čas na prekorenenie a adaptáciu, čo výrazne zvyšuje ich šancu na prečkanie obdobia Vianoc v teplej izbe. Po sviatkoch sa stromčeky vracajú do Okrasnej škôlky v Bernátovciach, kde sa opätovne vysádzajú do voľnej pôdy," uviedol hovorca Správy mestskej zelene (SMsZ) v Košiciach Peter Sasák.

Ako povedal, po skúsenostiach sa rozhodli využívať výhradne smrek pichľavý. Ide podľa neho o druh, ktorý je s veľkou obľubou pestovaný ako vianočný stromček pre svoju krásnu striebristú farbu ihličia a odolnosť voči odpadu.

"Samotný stromček má výšku 120 až 150 centimetrov. Táto veľkosť sa nám ukazuje ako najuniverzálnejšia, keďže s nádobou stromček dosahuje výšku 170 až 200 centimetrov, čo je vhodné do väčšiny bytov a domov," doplnil Sasák.

Kontajnerovaný stromček je podľa jeho slov alternatíva pre každého, kto zmýšľa ekologicky a nechce kupovať rezaný či umelý stromček. "Pri dodržaní našich pokynov na starostlivosť stromček pobyt v izbe prežije a dostáva druhú šancu na život vo voľnej pôde našej okrasnej škôlky. Keďže ide o stromčeky vypestované u nás, je to lokálny produkt, ktorým sa minimalizuje aj uhlíková stopa. Pravý živý stromček prináša aj ďalšie výhody, keďže má výraznú vôňu, čistí vzduch v miestnosti, zvlhčuje ho a prináša kúsok prírody domov," vysvetlil Sasák.

Zapožičané stromčeky bude SMsZ od 15. decembra postupne rozvážať a následne po 8. januári ich postupne začne sťahovať späť. Dovoz aj odvoz stromčeka je v cene služby prenájmu.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
15.11.2016
Košičania si aj tento rok môžu prenajať vianočný stromček
Už po štvrtýkrát ponúka Správa mestskej zelene (SMsZ) v Košiciach možnosť prenájmu vianočného stromčeka v kontajneri.
viac
19.11.2019
Do centra mesta priviezli tohtoročný vianočný stromček
Od pondelka je v centre Košíc umiestnený tohtoročný vianočný stromček. Smrek obyčajný mestu darovala rodina z obce Herľany, ktorá ho plánovala vyrúbať z bezpečnostných dôvodov.
viac
20.12.2021
Mesto Košice bude v roku 2022 hospodáriť s rozpočtom viac ako 265 miliónov eur
Mesto Košice bude v roku 2022 hospodáriť s rozpočtom vo výške viac ako 265 miliónov eur. Vo štvrtok ho schválilo mestské zastupiteľstvo (MsZ). Ako potvrdil primátor Jaroslav Polaček, rozpočet je vyrovnaný.
viac
15.02.2022
Prostredníctvom grantovej výzvy prerozdelia na kultúru 150 000 eur
Grantovú výzvu zameranú na podporu kultúry a kreatívneho priemyslu a na zmiernenie dosahov pandémie nového koronavírusu vyhlásilo mesto Košice a nezisková organizácia Creative Industry Košice (CIKE) aj tento rok. Prerozdelí sa celkovo 150 000 eur.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.56 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.03 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.41 %