Utorok 11.05.2021
Dnes má meniny 
Blažena
°C
20.04.2021 04:00

Lučenec zriadi mestský sad, ovocné stromy chce vysadiť aj na sídliskách


Ilustračná snímka.


Mesto Lučenec plánuje zriadiť mestský ovocný sad na Vinici, výsadbu ovocných stromov chce uskutočniť aj na sídliskách Rúbanisko II a III.


Na projekte, ktorého cieľom je vytvoriť nový komunitný priestor s pridanou hodnotou, samospráva spolupracuje s občianskym združením Jánošík Novohrad. Informovala o tom vedúca kancelárie primátorky mesta Mária Bérešová.

Výsadba v mestskom ovocnom sade má nadväzovať na historicky zaniknutý sad, zastúpené v ňom budú staré a krajové odrody ovocných drevín z Novohradu. „Sad v blízkej budúcnosti predstaví verejnosti prístupnú zbierku genetických zdrojov na ďalšie šírenie, výskum a šľachtenie, zároveň je aj priestorom na realizáciu vzdelávacích podujatí, ako sú ovocinárske a pomologické kurzy, ochutnávky a exkurzie,“ uviedla Bérešová.

Súčasťou mestského sadu má byť i Apidomček, ktorý má návštevníkom umožniť spoznávať environmentálne a ekologické aspekty biodiverzity, v ktorej človek a životné prostredie predstavujú jeden ekosystém. Umiestnenie včelstiev v ovocnom sade navyše zabezpečí úspešné opelenie ovocných drevín. Pre podporu života rôznych druhov hmyzu chce mesto v sade vysadiť i kvetinovú lúku a liečivé bylinky.

Na sídlisku Rúbanisko II v súčasnosti v blízkosti jedlého lesa vzniká i hmyzí hotel. Jednoduchá konštrukcia slúži ako domov pre rôzne živočíchy vrátane včiel samotárok, ktoré chce týmto spôsobom mesto umiestniť do jedlého lesa. Hmyzí hotel bude po dokončení zároveň obsahovať aj mapu jedlého lesa, zoznam vysadených odrôd, ich históriu a využitie.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
30.05.2017
Trnava má už málo miesta na výsadbu nových stromov
V Trnave sa začína prejavovať nedostatok miesta na výsadbu nových stromov na mestských pozemkoch. Mohutná výsadba v uplynulých troch rokoch takmer vyčerpala možnosti sadiť ďalšie dreviny na plochách, ktoré má samospráva vo vlastníctve. Preto sa radnica začala obzerať po alternatívach.
viac
22.08.2019
V Sade potomkov má strom každé novonarodené dieťa
Sad potomkov, v ktorom bude mať každé novonarodené dieťa svoj strom, budujú v obci Hontianske Tesáre v okrese Krupina. V sade je už vysadených prvých 12 stromov aj s menami detí, ktoré v dedine prišli na svet v roku 2018.
viac
30.10.2020
Samospráva vysadí viac ako 70 stromov
Viac než 70 stromov vysadí na verejných priestranstvách počas najbližších týždňov samospráva Lučenca. Na sociálnej sieti o tom informovala primátorka Alexandra Pivková.
viac
12.04.2021
Na školské dvory by sa mohli vrátiť ovocné stromy
Na 106 školách v regióne západného Slovenska by mali počas jari pribudnúť "netradiční učitelia" v podobe ovocných stromov. Slúžiť budú pre interaktívne vzdelávanie detí z materských škôl a žiakov základných škôl.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.76 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.63 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.62 %