Ilustračný snímka.
Jeho vznik iniciuje envirorezort. Malo by priniesť spoluprácu zainteresovaných subjektov a lepšiu ochranu chránených území. Na vzájomnej spolupráci sa už dohodli aj ďalší aktéri lesného hospodárstva.
Ako však ukázali návrhy memoranda, ktoré prišli z dielne envirorezortu aj agrorezortu, ich predstavy o prístupe k chráneným územiam sa líšia. Minister životného prostredia László Sólymos pre TASR uviedol:
„Sme na začiatku cesty... Teraz je to o tom, aby sme si sadli a začali o tom diskutovať. Je to na nás, ako sa k tomu postavíme, aké spravíme kompromisy, aby sme našu prírodu ochránili, aby sme na tom nestrácali všetci a aby nestrácala príroda. Chceme aby národný park naozaj fungoval ako národný park. Preto sme hovorili, že podľa nás by bolo ideálne, keby územie, ktoré nazývame národným parkom, bolo pod jednou správou. Musíme si stanoviť pravidlá, čo by mal národný park spĺňať.“
Podľa IUCN (Medzinárodnej únie pre ochranu prírody) má v národnom parku 50 až 75 percent územia fungovať v bezzásahovom režime. Na riešenie ochrany vzácnych území a zastavenie ničenia posledných zvyškov prirodzených horských lesov na Slovensku vyzvali vládu Slovenskej republiky opakovane aj desiatky odborníkov a mimovládnych organizácií. Problém vidia najmä v „masívnej ťažbe“ a výstavbe lesných ciest, ako aj slabej ochrane vzácnych území a biotopov. Žiadajú, aby sa zväčšila rozloha prísne chránených území
Na spolupráci sa dohodlo 23 signatárov
Podporu cieľavedomej starostlivosti o lesy na princípe ich trvalo udržateľného obhospodarovania vyjadrilo vo štvrtok vo Vyšnej Boci podpisom Memoranda o vzájomnej spolupráci 23 zástupcov vlastníkov a obhospodarovateľov lesov, združení fyzických a právnických osôb v lesnom hospodárstve, vedeckých, výskumných a vzdelávacích lesníckych inštitúcií na Slovensku. Medzi nimi Lesy SR, š. p., Vojenské lesy a majetky SR, š. p., Štátne lesy Tatranského národného parku, Národné lesnícke centrum, Technická univerzita vo Zvolene, Ústav ekológie lesa SAV, Zväz spracovateľov dreva SR, Slovenská lesnícka komora či Zväz celulózo-papierenského priemyslu SR. Signatári memoranda zdôraznili, že si uvedomujú svoju historickú zodpovednosť za stav lesov u nás a aj prudko meniace sa názory na poslanie lesov v modernej spoločnosti smerujúce k výraznejšiemu využívaniu ich celospoločenských úžitkov zameraných na rozvoj ochrany ovzdušia, pôdy, vody, biodiverzity a zmierňovania klimatických zmien. Zároveň vyjadrili pripravenosť spoločne prispieť k diskusii, ktorá bude viesť k dosahovaniu a finančnému zabezpečeniu týchto cieľov. Ako tiež konštatovali, lesy zostanú jediným zdrojom dreva ako nenahraditeľnej, ekologickej a obnoviteľnej suroviny, ktorá je jedným z pilierov ľudskej civilizácie, pričom zdroje z jeho predaja zabezpečujú ekonomickú životaschopnosť lesného hospodárstva, čo je v zmysle dokumentov EÚ základom pre ich existenciu. Signatári memoranda sa zhodli na podpore takých legislatívnych zmien, ktoré odstránia nejednotnosť posudzovania, alebo tiež prehodnotenie rozsahu súčasných chránených území.
Obecné noviny č. 3-4/2018