Snímka zdroj: (ŽSK).
Aj koncom februára majú múzeá, galérie, divadlá, kultúrne strediská, knižnice či hvezdáreň v pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja pripravenú lákavú ponuku podujatí pre návštevníkov i obyvateľov Žilinskej župy.
Kysucká knižnica v Čadci je známa nielen širokým výberom knižných publikácií, ale tiež množstvom súťaží, výstav a prednášok, ktoré počas roka organizuje pre deti i dospelých. Najnovšie jej priestory obohatí putovná výstava detskej knižnej tvorby a ilustrácií najkrajších európskych rozprávok. „Od 6. februára sa môžu záujemcovia tešiť na knihy vydané v rôznych krajinách Európy v mnohých európskych jazykoch s nádhernými ilustráciami zahraničných autorov,“ uviedla riaditeľka odboru kultúry ŽSK Miroslava Ševčíková-Šumská.
Na umenie a vizuálne zážitky láka zase Turiec. V klubových priestoroch Turčianskeho kultúrneho strediska začala 7. februára unikátna výstava „Z ľudovej kultúry Turca – MODROTLAČ“. Viac ako štyristoročná tradícia výroby jedinečných vzorov prináša ukážky foriem, matríc, vzorkovníkov a krojových súčastí z modrotlače. „ Vo štvrtok 23. februára sa v Turčianskej galérii v Martine uskutoční o 17-tej hodine vernisáž výnimočného umelca, Ivana Štubňu. Výstava sľubuje netradičné prepojenie ľudových tradícií s hrou fantázie a potrvá až do polovice apríla,“ informovala riaditeľka odboru kultúry ŽSK.
Horné Považie pripravilo program aj v centre krajského mesta. Priamo v priestoroch foyer Žilinského samosprávneho kraja budú od 17. 2. do 10. 3. vystavovať svoje práce jubilujúce členky Klubu paličkovej čipky Gracia.
Interaktívnu prírodovednú výstavu sa vo februári oplatí navštíviť vo Florinovom dome v správe Oravského múzea P. O. Hviezdoslava v Dolnom Kubíne. „Deti aj rodičia budú vtiahnutí do rušného života na stromoch a čaká ich prehliadka rozmanitých ekosystémov a ich významu pre Zem. Výstava potrvá od 12. februára až do 2. apríla,“ doplnila riaditeľka odboru kultúry. Zážitok ponúkne aj Liptovská galéria G. F. Belopotockého v Liptovskom Mikuláši. V spoločnosti vzácnych obrazov a umeleckých diel vystúpi 24. februára klavírne trio Bogacz s hosťom Martinom Socháňom.
Koniec mesiaca bude patriť fašiangovým oslavám. Tešiť sa môžu všetci milovníci folklóru a slovenských tradícií. V Liptovskom Mikuláši sprievod mestom začne už 17. februára v réžii Liptovského kultúrneho strediska. Nefalšovanú atmosféru fašiangov pripraví i Oravský hrad, kde pochovajú basu 19. februára. Návštevníci tak môžu spojiť prehliadku klenotu Oravy s pútavým programom, ktorý zažijú len raz za rok. V maskách sa folkloristi vyberú mestom aj na Kysuciach. Kysucké kultúrne stredisko pripravuje fašiangový sprievod ulicami Čadce na 28. februára.