Snímka zo stretnutia predsedu ZMOS Jozefa Božika s predsedom AKIS Alfonzom Kobielskym
Predseda ZMOS Jozef Božik rokoval s predsedom Asociácie kultúrnych inštitúcii miest a obcí Slovenska (AKIS) Alfonzom Kobielskym o možnostiach spolupráce v oblasti zriaďovanej kultúry na Slovensku.
„ZMOS a AKIS spája spoločná téma, ktorou sú kultúrne domy a osvetové strediska v mestách a obciach na Slovensku a ktoré sú základnou súčasťou života našich samospráv. Vytvárajú a zachovávajú kultúrne povedomie u občanov miest a obcí a podporujú kultúrno-osvetovú časť života v komunite. Záujmom každej samosprávy je aby tieto kultúrne inštitúcie fungovali a dostala sa im dostatočná podpora," uviedol predseda ZMOS Jozef Božik počas spoločného stretnutia s AKIS.
Predseda AKIS Alfonz Kobielsky počas spoločného rokovania uviedol, že zriaďovaná kultúra v mestách a obciach vychováva a vzdeláva občanov, od detí po seniorov. Pre seniorov je to najrozšírenejšia kultúrna platforma. Tejto časti kultúry sa dostáva najmenej verejných zdrojov v porovnaní s profesionálnou kultúrou a nezriaďovanou kultúrou.
Spoločným záujmom ZMOS a AKIS je priaznivé legislatívne prostredie pre zriaďovanú kultúru v mestách a obciach. ZMOS a AKIS budú pokračovať v spolupráci, ktorú v najbližšom období potvrdia memorandom a vzájomnej spolupráci, kde si vytýčia spoločné body záujmu. Spoločné stretnutie predsedu ZMOS Jozefa Božika a predsedu AKIS Alfonzom Kobielskym sa uskutočnilo v utorok 21. mája 2024 v Kancelárii ZMOS v Bratislave.
AKIS je mimovládna organizácia, ktorej cieľom je prehlbovať výchovu a vzdelávanie občanov Slovenska, vytvárať vhodné ekonomické a technické podmienky na prezentáciu živej a inovatívnej umeleckej tvorby, tradičnej kultúry, divadla, tanca, hudby, filmu, výtvarného umenia, súčasnej vizuálnej kultúry a umenia nových médií na regionálnej a miestnej úrovni.
Kultúru chápu ako komplex špecifických názorov, predstáv, presvedčení, ideálov, ktoré tvoria tradíciu spoločnosti, ako komplex intelektuálnych, estetických a morálnych cieľov (hodnôt), ktoré spoločnosť chápe ako účel svojej organizácie, ako dobro, ktoré sa má dosiahnuť určitým spôsobom života.