Pohľad na zasadanie Krajskej rady pre odborné vzdelávanie a prípravu TSK
Krajská rada pre odborné vzdelávanie a prípravu (KROVP) pri Trenčianskom samosprávnom kraji (TSK) zasadla v priestoroch župného úradu v pondelok 21. januára 2019.
Na svojom prvom zasadnutí v tomto roku jej členovia schvaľovali návrhy na zmeny v sieti škôl a školských zariadení a oboznámili sa tiež s aktivitami, ktoré sa konali v rámci Európskeho týždňa odborných zručností 2018.
Januárové zasadnutie KROVP otvoril predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslav Baška. Krajská rada po prvýkrát zasadala v novom zložení, prorektorku Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne nahradil rektor školy Jozef Habánik. „Do zloženia Krajskej rady pre odborné vzdelávanie a prípravu boli ustanovení aj ďalší dvaja členovia za Štátny inštitút odborného vzdelávania a prípravy. Aktuálne má KROVP pri TSK celkom 28 členov,“ vysvetlila vedúca Odboru školstva a kultúry Úradu TSK Daniela Hilčíková.
Návrhy na zaradenie nových študijných odborov na experimentálne overovanie do siete škôl a školských zariadení Slovenskej republiky od 1. septembra 2019 predložili členom rady tri školy v zriaďovateľskej pôsobnosti TSK. Stredná priemyselná škola Myjava žiadala zaradiť do siete nový študijný odbor technik spracovania plastov. „Odbory zo skupiny odborov 28 technická a aplikovaná chémia sú stále žiadané zamestnávateľmi v Trenčianskom kraji, preto KROVP odsúhlasila zaradenie tohto odboru do siete. Ďalším odborom, ktorý sa bude od septembra 2019 experimentálne overovať by mal byť odbor správca inteligentných a digitálnych systémov,“ prezradila vedúca Odboru školstva a kultúry Úradu TSK Daniela Hilčíková. Do experimentálneho overovania tohto odboru budú zapojené dve stredné školy v zriaďovateľskej pôsobnosti TSK, a to Stredná odborná škola Stará Turá a Stredná odborná škola Handlová. „Spomínané školy majú dostatočné personálne aj materiálne podmienky pre overovanie odboru zo skupiny odborov informačných technológií a dlhodobo spolupracujú aj so Štátnym inštitútom odborného vzdelávania a prípravy práve pri zavádzaní, inovovaní a experimentálnom overovaní nových študijných odborov,“ doplnila Daniela Hilčíková.
Súčasťou programu bola aj informácia o aktivitách Európskeho týždňa odborných zručností 2018, ktoré priblížila členom rady vedúca oddelenia školstva, kultúry, mládeže a športu Úradu TSK Eva Žernovičová. Európsky týždeň odborných zručností sprevádzalo na Slovensku 12 podujatí, z toho 5 z nich s cieľom priblížiť potenciál a benefity odborného vzdelávania pripravila Trenčianska župa. Najväčším bol jubilejný 20. ročník výstavy stredných škôl Stredoškolák 2018 – Hrdina remesla, ktorý do priestorov trenčianskeho výstaviska prilákal takmer 3 tisíc návštevníkov. Z ďalších aktivít to bolo najmä podujatie Strednej odbornej školy Pod Sokolicami v Trenčíne s názvom Drony v škole, pracovné stretnutie konateľov firiem zapojených v duálnom vzdelávaní v priestoroch Strednej odbornej školy strojníckej v Považskej Bystrici pod názvom Ako ďalej v duáli, stretnutie s predstaviteľmi najvýznamnejších zamestnávateľov regiónu z oblasti strojárstva a elektrotechniky na Strednej odbornej škole v Dubnici nad Váhom či Deň otvorených dverí firmy Brose Prievidza. Vrcholným podujatím na podporu odborného vzdelávania a prípravy bol pre národných ambasádorov Európsky týždeň odborných zručností vo Viedni, na ktorom Slovensko ako národný ambasádor zastupoval predseda TSK Jaroslav Baška. V budúcom roku má župa ambíciu zapojiť do tohto týždňa ešte viac žiakov, rodičov, učiteľov i zamestnávateľov a podporiť tak zvýšenie kvality a atraktívnosti odborného vzdelávania medzi širokou verejnosťou.