Ilustračná snímka z konferencie
Žilinský samosprávny kraj odštartoval veľkú diskusiu o vode a jej zadržiavaní v krajine. Cieľom je deklarovať svoj záujem pripraviť kraj na klimatickú zmenu a prizvať do spolupráce aktérov z územia.
V priestoroch Slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši sa stretla viac ako stovka účastníkov z oblastí štátnej a verejnej správy, obhospodarovania lesov a pôdy, vodohospodárstva, urbanizmu, ochrany prírody a ako aj mnohých ďalších, ktorých táto téma zaujíma alebo sa chceli dozvedieť viac. ,,Veľmi nás potešil mimoriadny záujem o účasť na konferencii od aktérov z rôzneho spektra.. Je to dobrý signál, že téma vody a jej zadržiavania je v centre pozornosti obyvateľov v našom Žilinskom kraji,“ uviedla Veronika Střelcová, z pracoviska participatívnej politiky a jedna z organizátoriek tohto podujatia.
Dopoludňajší blok patril expertom a expertkám zo Slovenska i susedných Čiech, ktorí pomenovali aktuálne problémy v oblasti zmien hydrologického režimu a poukázali na hlavné ohrozenia, ktorým krajina čelí. Nasledovali ukážky dobrej praxe v podobe inšpiratívnych vodozádržných opatrení z lesnej, poľnohospodárskej aj urbanizovanej krajiny. V poobedňajšej časti programu sa účastníci rozdelili do skupín, v rámci ktorých hovorili o potrebách a bariérach pri riešení problematiky sucha, povodní a intenzívnych zrážok, no bližšie sa pozreli aj na les, poľnohospodársku krajinu a sídla.
,,Kraj má ambíciu akútnu situáciu s vodou riešiť. Jej nedostatok i nadbytok sú hrozbou. Ak chceme uspieť, je nutná spolupráca mnohých subjektov. Aj preto začíname tento dialóg v území. Konferencia je prvým krokom, kde sa pomenovali problémy a prekážky, teraz bude dôležité spolu s aktérmi hľadať tie najlepšie riešenia pre stratégiu regiónu v oblasti adaptácie na zmenu klímy,“ povedala županka Erika Jurinová.
Žilinský samosprávny kraj sa tejto téme bude ďalej venovať so zameraním na jednotlivé oblasti a regióny - Rajec, Turiec a Kysuce. ,,Prvé stretnutie pre relevantných aktérov z Rajeckej doliny bude na Mestskom úrade v Rajci už 23. novembra, ďalšie dve plánujeme do konca roka. Potrebujeme, aby bol verejný záujem v téme ochrany vody a prírodných hodnôt silný a jasný. V tomto smere je nevyhnutné diskutovať, spájať sa a podporovať navzájom napriek tomu, že naše názory sa rôznia,“ uzavrela Dana Gavalierová z odboru regionálneho rozvoja ŽSK.
Na konferenciu voľne nadväzovala diskusia pre verejnosť Na vode (nám) záleží. Záznam diskusie je dostupný na Na vode (nám) záleží | Facebook.
Konferenciu organizovalo pracovisko participatívnej politiky a odborne zastrešil odbor regionálneho rozvoja. Podujatie bolo realizované v rámci národného projektu Podpora partnerstva a dialógu v oblasti participatívnej tvorby verejných politík 2, do ktorého je Žilinský kraj zapojený od januára 2022.
Toto podujatie je podporené z Európskeho sociálneho fondu. Kód projektu v ITMS2014+: 314011CQM9