Ilustračná snímka
Združenie miest a obcí Slovenska sa pýtalo starostov a primátorov na to, ako sa pripravujú na nové programové obdobie Európskych investičných a štrukturálnych fondov.
Aktívne samosprávy
Nakoľko prichádzajúce eurofondové obdobie je koncipované na regionálnom princípe a partnerstvách, ktoré majú okrem iného podobu Integrovaných územných stratégií a regionálnych rád partnerstiev. ZMOS zaujímalo, ako štatutári miest a obcí hodnotia prípravu a implementáciu spomínaných stratégií a partnerstiev. Z prieskumu vyplýva, že 68,5 % miest a obcí sa aktívne zúčastnilo tvorby týchto strategických partnerstiev.
Spolupráca so samosprávnymi krajmi
Mimoriadne dôležitá je pri tvorbe krajských rád partnerstva aj spolupráca s vyššími územnými celkami, v ktorých majú mestá a obce, z pozície sociálno-ekonomických partnerov nenahraditeľné miesto. Za systematickú spoluprácu so samosprávnymi krajmi označili svoje aktivity predstavitelia 51,9 % samospráv. Sporadickou spoluprácou hodnotí tieto aktivity 25,9 % miest a obcí. Podľa 7,4 % sa spolupráca iba začala. Žiadnu spoluprácu konštatovalo 5,6 % opýtaných.
ZMOS sa v nadväznosti na to tiež informoval, ako hodnotia štatutárni predstavitelia miest a obcí úroveň komunikácie so samosprávnymi krajmi. Za postačujúcu ju hodnotí 61,1 % starostov a primátorov. % opýtaných a k otázke sa nevedelo vyjadriť. Ďalších 13 % tejto dalo tejto komunikácii prívlastok – vynikajúca. Za nedostatočnú ju považuje 14,8 % opýtaných a k otázke sa nevedelo vyjadriť 11,1 % respondentov.
Projekty nachystané v zásobníkoch
Pripravenosť na čerpanie eurofondov závisí aj od zásobníka projektov pre samosprávne kraje. Celkovo 54,4 % opýtaných konštatovalo, že v tomto zásobníku je všetko, čo majú v pláne. Iba určitú časť dlhodobých zámerov dokázala do zásobníkov presadiť skupina 19,3 % samospráv. Projekty, ktoré samosprávy majú zakomponované v Programe hospodárskeho a sociálneho rozvoja umiestnilo v zásobníkoch projektov 17,5 % miest a obcí, a projekty mimo Programu hospodárskeho a sociálneho rozvoja uviedlo 3,5 % opýtaných.
Tieto poznatky, aj spolu s výsledkami prieskumu v rámci tzv. druhotriedenia dát budú prerokované na komorách miest a obcí, a rovnako aj v prostredí odborných sekcií Rady ZMOS. Zároveň ZMOS plánuje o týchto zisteniach komunikovať so Združením samosprávnych krajov SK-8, ktorých vnímame ako partnerov v oblasti čerpanie eurofondov pre rozvoj samospráv.
Prieskum zameraný na túto oblasť Združenie miest a obcí Slovenska realizovalo v čase od 27. novembra 2020 do 15. januára 2021 na reprezentatívnej vzorke 505 respondentov. Výsledky prieskumu budú tiež slúžiť ako podklad na ďalšiu prácu v rámci národného projektu ZMOS s názvom Modernizácia miestnej územnej samosprávy, ktorý je realizovaný vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu v rámci Operačného programu Efektívna verejná správa.