Sobota 15.08.2020
Dnes má meniny 
Marcela
°C
12.06.2020 01:42

Kliešťovou encefalitídou sa možno nakaziť aj z potravín


Kliešť.


Od začiatku roka Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR eviduje už 13 ochorení na kliešťovú encefalitídu. Z toho sedem ochorení vzniklo po prisatí kliešťa a šesť konzumáciou nepasterizovaných produktov. Uviedla to hovorkyňa ÚVZ SR Daša Račková.


Prípady kliešťovej encefalitídy sa podľa informácií z Epidemiologického informačného systému (EPIS) vyskytli na infekčných aj neurologických oddeleniach nemocníc. Toto závažné vírusové ochorenie sprevádzané zápalom mozgových blán alebo mozgu sa prenáša infikovanými kliešťami, ale aj niektorými potravinami. Rizikové môžu byť podľa epidemiológov surové kozie, ovčie a kravské mlieko a nepasterizované mliečne výrobky.

„Ak nie ste zaočkovaní, kontrolujte sa vždy po prechádzke v prírode, kozie a ovčie mlieko prevárajte a čerstvý kozí alebo ovčí syr aspoň opečte z oboch strán,” upozorňuje EPIS na sociálnej sieti. Tiež podľa neho netreba zabúdať, že kliešte sa môžu nachádzať aj v mestských parkoch.

Kliešťová encefalitída sa podľa EPIS na rozdiel od lymskej boreliózy, ktorú kliešte tiež prenášajú, nedá riešiť preventívne antibiotikami, ktoré sa podávajú ihneď po zaklieštení.

Aj keď sa ochorenie nevyskytuje až tak často, vzhľadom na jeho závažnosť tohto ochorenia kliešte netreba podceňovať. „Na ochranu sa odporúča aj očkovanie. To však ochráni iba pred kliešťovou encefalitídou, nie pred boreliózou či anaplazmózou,” upozornil hlavný inštruktor Falck Academy Miroslav Nagy. Ak človek po prisatí kliešťa začne cítiť stav podobný chrípke, mal by bezodkladne vyhľadať lekára.

Na Slovensku sa vyskytuje okolo 20 druhov kliešťov a päť druhov z nich je schopných prenášať rôzne vírusy alebo baktérie. Najčastejšie sa kliešť prisaje vo vlasoch, v slabinách, na intímnych miestach alebo aj v oblasti kolien. Následky prisatia môžu byť podľa odborníka fatálne. Niektoré metódy vyberania kliešťa sú však podľa neho prežitkami, ktoré môžu skôr uškodiť ako pomôcť. Ľudia napríklad zvyknú prisatého kliešťa potierať olejom či masťou, aby kliešťa udusili. Nagy však varuje, že kliešť sa takto zadusí, ale hrozí, že po usmrtení vyvráti infikovanú krv naspäť do rany.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
23.01.2017
Cez Slovensko bolo presídlených vyše 1 000 utečencov
Už vyše 1 000 utečencov bolo presídlených od roku 2009 cez Núdzové tranzitné centrum v Humennom do Spojených štátov, Kanady a Nórska s pomocou Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM) a jej partnerov.
viac
04.08.2017
Kliešte a štípajúci či hryzúci hmyz môžu spôsobiť aj vážne ochorenia
Kliešte a muchy, komáre, osy, sršne, muchničky, drobný lietajúci a štípajúci i hryzúci hmyz - to všetko nám v týchto dňoch znepríjemňuje život na dovolenkách, či výletoch v prírode. Môžu prenášať vážne či menej vážne choroby. A ako sa môžeme pred nimi chrániť?
viac
21.03.2020
Medzinárodný deň lesov pripomína význam biodiverzity
Sobotný Medzinárodný deň lesov pripomína, že lesy sú biologicky najviac diverzifikovanými ekosystémami na Zemi. Vyskytuje sa v nich viac ako 80 percent druhov rastlín, živočíchov, hmyzu, húb, baktérií a viac ako 60 000 druhov drevín.
viac
22.06.2020
SR na prvom mieste v počte epidémií kliešťovej encefalitídy v Európe
Uplynulá zima, ktorá bola takmer bez snehu a mrazov, dovolila prežiť v prírode nielen na Slovensku veľkému množstvu hmyzu, prenášajúcemu nebezpečné choroby.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.02 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.71 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.28 %