Nedeľa 12.07.2020
Dnes má meniny 
Nina
°C
21.10.2019 12:05

Kalná Roztoka: Miestny chrám je "v kožuchu"


Gréckokatolícky chrám Narodenia sv. Jána Krstiteľa so zvonicou, národné kultúrne pamiatky v obci Kalná Roztoka, okres Snina. EASYFOTO TASR - Jana Ďurašková.


Drevený gréckokatolícky chrám v Kalnej Roztoke v okrese Snina je národnou kultúrnou pamiatkou. Spomedzi drevených cerkví a kostolov, ktoré sa na Slovensku zachovali, je výnimočný tým, že sa mu hovorí chrám "v kožuchu".


Svoje netradičné pomenovanie získal vďaka bielej omietke nanesenej tak zvonku ako i zvnútra chrámu. Pre TASR to povedal správca farnosti Tomáš Leško.       

Chrám v Kalnej Roztoke bol postavený v roku 1750. Omietnutie je podľa Leškových slov pravdepodobne rovnako staré ako chrám, záznam sa o tom však nenachádza. Špecifikom drevených chrámov je, ako Leško uviedol, že sa len obnovujú, nikdy sa na nich nepridávajú nové prvky. "Osobne si myslím, že ten kožuch tu bol veľmi dávno," povedal o prvku, ktorý kalnoroztockú cerkev na prvý pohľad odlišuje od ostatných v sninskom regióne.       

Ako väčšina sakrálnych stavieb na našom území i gréckokatolícky chrám zasvätený narodeniu Jána Krstiteľa pozostáva z troch častí, predsiene, nad ktorou je veža zakončená trojramenným krížom, lode, strednej časti a svätyne. I nad ňou je možné zvonku vidieť trojramenný kríž. Podľa Leška má toto rozdelenie i hlbší význam. "Z teologického hľadiska svätyňa znázorňuje nebo, teda už cirkev oslávenú, loď znamená cirkev, ktorá putuje, teda veriaci ľud, a predsieň je pre tých, ktorí ešte nie sú veriaci, neboli pokrstení," vysvetlil.       

Na oddelenie svätyne od hlavnej lode slúži ikonostas. Kalnoroztocký pochádza zo 17. storočia, pričom niektoré z ikon sú o storočie staršie. Ikonostas tvorí päť radov ikon s rôznym významom, miestny nie je z dispozičných dôvodov doplnený o tradičný kríž na vrchole. Na prechod medzi svätyňou a loďou počas liturgií slúžia takzvané cárske dvere.       

Súčasťou areálu je drevená zvonica zo 17. storočia, ktorá je rovnako ako chrám národnou kultúrnou pamiatkou. Ona i cerkev majú tiež strechu z ručne štiepaných šindľov, ktoré si raz za tri roky vyžadujú ošetrenie špeciálnym náterom. Vo zvonici sú tri zvony, pričom najstarší pochádza z roku 1908.       

Posledná rozsiahla obnova chrámu sa uskutočnila v rokoch 2014 a 2015, keď sa rekonštruovala celá strecha s vežou. Strechu na zvonici obnovili minulý rok. Všetky práce realizovali po dohode s pamiatkovým úradom.       

Elektrifikovaná cerkev v kožuchu stále slúži svojmu účelu, sväté liturgie sa v nej konajú každý utorok a každú druhú nedeľu.

 

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
29.08.2016
V Radaticiach chcú okolo miestneho kaštieľa zriadiť park
Centrum dedinky Radatice, okres Prešov, zdobí neskoroklasicistický kaštieľ z polovice 19. storočia. Ten bol pôvodne sídlom tamojších zemepánov, dnes je tu obecný úrad, knižnica a spoločenské miestnosti využívajú aj miestni seniori.
viac
22.12.2017
Sabinovská radnica v novom šate
V týchto dňoch boli úspešne ukončené práce na obnove fasády národnej kultúrnej pamiatky – historickej budovy Mestského úradu v Sabinove na Námestí slobody č. 57.
viac
24.09.2018
Hlavné mesto chce zachrániť budovu Astorky jej vyhlásením za kultúrnu pamiatku
Súkromný investor, ktorému hlavné mesto budovu v roku 2004 predalo, v nej doteraz nevybudoval mestské divadlo, k čomu sa zaviazal, naopak, nechal budovu schátrať. Hlavné mesto preto vyvíja úsilie, aby bola budova vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku, čím by sa zvýšila jej ochrana.
viac
22.01.2020
Liehovar z roku 1918 je národnou pamiatkou
Liehovar z pálffyovskej éry je čerstvo vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. Návrh podalo mesto v lete 2017. Proces na pamiatkovom úrade Slovenskej republiky trval dva a pol roka. Za ten čas, žiaľ, liehovar v dôsledku zámerného ničenia schátral.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.04 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.73 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.23 %