Ilustračná snímka.
K rýchlejšiemu zavádzaniu inovácií vo východoslovenskom regióne má pomôcť memorandum, ktoré v utorok podpísali reprezentanti Košického klastra nového priemyslu (CNIC) a firma Siemens Healthineers.
Ide o inovácie z oblastí kybernetickej bezpečnosti, medicíny a biomedicínskeho inžinierstva.
Podľa predsedu predstavenstva CNIC Pavla Miškovského má reálna a efektívna spolupráca so silnými priemyselnými partnermi zásadný význam na dosiahnutie cieľov, ktorými sú výrazný ekonomický a sociálny rozvoj východoslovenského regiónu. "Som presvedčený o tom, že podpisom tohto memoranda posunieme našu spoluprácu ešte ďalej v oblastiach výraznejšej spolupráce na spoločných projektoch v aplikovanej vede, ale i spoločných ekonomických aktivitách," povedal.
V rámci partnerstva vedeckovýskumného prostredia a korporátneho potenciálu sa chcú sústrediť na konkrétne oblasti nanomedicíny, proteínového inžinierstva, starnutia či progresívnych technológií zameraných na analýzu a ochranu životného prostredia. Ďalšou oblasťou spoločného záujmu je translačná medicína a jej využiteľnosť pri regenerácii tkanív, športovej medicíne, zdravom starnutí, inteligentnej rehabilitácii či personalizovanej medicíne.
Kooperácia CNIC a uvedenej spoločnosti má spočívať v rozvoji a podpore programov a vedeckej spolupráci, zdieľaní vedeckých a komerčných skúseností, know-how, nových technológií či komerčnom využívaní spoločných vedeckých poznatkov a duševného vlastníctva. Vzájomné poskytovanie technologickej infraštruktúry a poznatkov podľa CNIC podporí rast konkurencieschopnosti a životnej úrovne východného Slovenska "prostredníctvom zakotvenia a rozvoja foriem nového priemyslu, ktoré sú priamo zakotvené vo vedeckých centrách CNIC".