Štvrtok 28.11.2024
Dnes má meniny 
Henrieta
°C
28.04.2023 11:40

Horúčavy sa mesto snaží zmierňovať aj zelenou a modrou infraštruktúrou


Ilustračná snímka: (tasr).


Mesto Lučenec sa snaží extrémne horúčavy zmierňovať napríklad budovaním zelenej a modrej infraštruktúry. Opatrenia súvisiace s adaptáciou na zmeny klímy financuje najmä z mimorozpočtových zdrojov.


Uviedla to hovorkyňa mesta Michaela Baboľová v reakcii na analýzu Inštitútu environmentálnej politiky (IEP), podľa ktorej patrí aj okres Lučenec k extrémnymi horúčavami najohrozenejším oblastiam.

"Uvedomujeme si, že budovy a cesty v mestách akumulujú teplo, čo spomaľuje poklesy teplôt počas nocí. Aj z toho dôvodu mesto realizuje zelenú a modrú infraštruktúru, ktorá prispieva k zadržiavaniu vody a tým k zvýšeniu vlhkosti ovzdušia, poskytuje tieň, znižuje hluk, prašnosť a výkyvy teplôt, zlepšuje životné prostredie pre všetkých obyvateľov, podmienky pre adaptáciu na zmenu klímy a slúži aj na rekreáciu," skonštatovala Baboľová.

Samospráva sa snaží dopady vysokých teplôt zmierňovať rôznymi spôsobmi v závislosti od možností jednotlivých lokalít. Patrí medzi ne napríklad starostlivosť o sídelnú zeleň a jej rozširovanie, revitalizácia mestských ovocných sadov, výsadba kvetinových záhonov či zakladanie kvitnúcich lúk. V meste tiež fungujú viaceré fontány či rosiče vzduchu, počas horúčav ulice ochladzujú aj polievaním.

Počas horúcich letných dní samospráva obyvateľom mesta odporúča tráviť čas v zelených oddychových zónach. Ide napríklad o mestský park s rozlohou 17 hektárov s umelým jazierkom či bývalým historickým mestským kúpaliskom Strand s prístupom k vode. Schladiť sa môže verejnosť aj pobytom v priľahlých mestských lesoch či pri vodnej nádrži Ľadovo.

Zmierňovať dopady zmeny klímy sa v Lučenci snažia aj rekonštrukciou mestských budov, zelené či modré riešenia sú využívané napríklad pri obnove škôl. "V areáloch je vysadená zeleň, ktorá poskytuje budovám tieň, umiestnené tienidlá, v triedach materských škôl postupne podľa finančných možností osádzame klimatizáciu," dodala Baboľová.

Samospráva s adaptáciou na zmeny klímy počíta aj vo viacerých strategických dokumentoch. V rámci pripravovaných projektových zámerov chce zelenú a modrú infraštruktúru budovať pri revitalizácii sídliskových vnútroblokov, Tuhárskeho námestia či pedagogickej záhrady. V súvislosti s nedostatkom vlahy v regióne zas pripravuje projekt vodozádržných opatrení.

Podľa analýzy Vedúci! Horia obce!, ktorú publikoval IEP, je extrémnymi horúčavami najohrozenejší juh Slovenska. Najrizikovejšími okresmi sú Bratislava I, Komárno a Nové Zámky, vysoký stupeň ohrozenia majú aj Šaľa, Lučenec či Rimavská Sobota. V okrese Lučenec IEP doteraz nezaznamenal taký vysoký počet tropických dní a nocí ako napríklad v Nových Zámkoch či Komárne, v budúcnosti tu však očakáva prudší nárast teplôt.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
29.10.2020
Od 1. novembra budú prímestské spoje premávať v rozšírenom prázdninovom režime
Aktuálne platné protipandemické opatrenia zapríčinili pokles počtu cestujúcich v prímestských autobusoch približne o štvrtinu. Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) preto od nedele 1. novembra pristupuje k úprave cestovných poriadkov.
viac
10.08.2021
Správa o klíme podčiarkuje dôležitosť prijímania nevyhnutných opatrení
Zverejnená správa o klíme podčiarkuje dôležitosť prijímania nevyhnutných opatrení, ktoré zmierna dôsledky klimatickej zmeny. Slovenský envirorezort v tejto súvislosti pripravuje Akčný plán adaptácie SR na zmenu klímy (NAP).
viac
07.01.2022
Vďaka krajským dobrovoľníkom sa do prírody vrátilo 5 miliónov litrov vody
Košický samosprávny kraj sa dlhodobo a systematicky venuje opatreniam na zmiernenie dôsledkov zmeny klímy na území kraja. V roku 2021 vzniklo v kraji viac ako 50 vodozádržných opatrení, čo znamená, že voda neodtiekla bez úžitku do kanála.
viac
03.05.2023
Fiľakovo by privítalo koncepčnejšie výzvy na zmiernenie klimatickej krízy
Mesto Fiľakovo v okrese Lučenec považuje za prínosné, ak by štát výrazne zjednodušil proces uchádzania sa o dotácie na zníženie dôsledkov klimatickej krízy.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.60 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.04 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.37 %