Streda 26.01.2022
Dnes má meniny 
Tamara
°C
15.02.2021 12:25

Hazardné hry je lepšie regulovať


Ilustračná snímka.


Vyjadrenie generálneho riaditeľa Úradu pre reguláciu hazardných hier k novembrovej novele zákona o hazardných hrách, ktorá umožnila slovenským mestám a obciam zakázať prevádzkovanie hazardných hier na svojom území bez potreby petície.


Túto možnosť do dnešného dňa využilo už 15 z nich. Je však takýto zákaz zmysluplný a naplní očakávania zástupcov miestnych samospráv?

Generálny riaditeľ Úradu pre reguláciu hazardných hier Peter Andrišin hovorí, že zástupcovia miest a obcí by si pred prijatím takéhoto rozhodnutia mali zvážiť viacero faktorov. Upozorňuje najmä na vznik nelegálneho hazardu, presun hráčov do online-u či len do pár km vzdialených obcí. Problém s hazardnými hrami môžu totiž miestni poslanci vyriešiť len naoko. Príkladom toho je aj susedná Česká republika.

„Plošné zákazy u našich západných susedov nepriniesli to, čo sa od nich očakávalo. Mnohé z miestnych samospráv hazardné hry opäť povolili, najmä v dôsledku výrazného rozmachu tzv. kvízomatov či rozšírenia nelegálnych herní, častokrát privátneho charakteru, do ktorých kontrolné orgány nemôžu vstúpiť bez príkazu súdu,“ vysvetľuje Andrišin.

Česi navyše bojujú s existenciou tzv. občianskych združení, ktoré od svojich členov vyberajú členské poplatky a tie im následne slúžia ako vklady do hracích zariadení. Hráči sa tak veľmi jednoducho dostanú k hazardných hrám, ktoré však nie sú regulované ani kontrolované štátom.

Zákaz prevádzkovania hazardných hier navyše znamená značnú stratu príjmov do rozpočtov samospráv. Len za rok 2020 predstavovali odvody do samospráv 21,6 mil. eur. Tento výpadok budú musieť obce vykryť z iných zdrojov. Navyše tým môže dôjsť k zrušeniu až 20 000 pracovných pozícií, na ktorých dnes pracujú ľudia v hazardnom priemysle.

Na zozname miest so zákazom prevádzkovania hazardných hier sa dnes nachádzajú mestá ako Bratislava, Prešov, Kežmarok či Malacky, ale aj menšie obce Malý Lapáš či Ivanka pri Nitre. Reakcie miestnych sa však rôznia. Aj keď prevládajú názory o potrebe ochrany problematických skupín hráčov, častokrát sú medzi nimi aj také, ktoré upozorňujú na podobné dôsledky plošných zákazov, s akými bojujú v ČR.

Zvukový záznam generálneho riaditeľa URHH je k dispozícii TU 

Autor: (urhh.sk)


komentáre
SHOW ALL
podobné
08.07.2020
Súčasný zákon o hazarde je postačujúci
Združenie miest a obcí Slovenska včera (7. 7.) požiadalo poslankyne a poslancov Národnej rady Slovenskej republiky o nepodporenie novely zákona o hazardných hrách, ktorú predkladá skupina poslancov parlamentu na aktuálnej schôdzi národnej rady.
viac
04.02.2021
Problematické skupiny obyvateľstva nebudú mať prístup do kasín a herní
Úrad pre reguláciu hazardných hier informuje, že od 1.1. 2021 sú do registra vylúčených osôb zapisované ďalšie tri skupiny osôb, ktorým sa zakazuje účasť na hazardných hrách.
viac
29.06.2021
Úrad pre reguláciu hazardných hier pečatil hracie automaty
Úrad pre reguláciu hazardných hier podnikol akciu na dodržiavanie ustanovení zákona o hazardných hrách a zákona o ochrane pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti a o ochrane pred financovaním terorizmu (AML zákon).
viac
12.07.2021
Získavanie dát z prevádzkovania hazardných hier online
1. júla 2021 nadobudla účinnosť tretia časť vyhlášky Ministerstva financií SR č. 445/2020 Z. z. ktorou sa ustanovuje rozsah a spôsob získavania údajov o hazardných hrách zo servera prevádzkovateľa hazardnej hry alebo ním povereného subjektu.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.60 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.76 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.63 %