Sobota 20.04.2024
Dnes má meniny 
Marcel
°C
18.12.2019 08:05

Greenpeace: Rok 2019 bol pre ochranu klímy na Slovensku krokom vpred


Greenpeace - logo


Organizácia Greenpeace považuje za krok vpred zmeny, ktoré sa na Slovensku udiali v tomto roku v prístupe k ochrane klímy. Pozitívne hodnotí najmä plán ukončenia ťažby a spaľovania uhlia na hornej Nitre a následný vstup do PPCA - Powering Past Coal Alliance.


Rovnako prelomové je podľa Greenpeace aj pristúpenie Slovenska k podpore uhlíkovej neutrality v EÚ do roku 2050 a podporu vyšších cieľov do roku 2030.       

Podľa organizácie sa na Slovensku za posledný rok úplne zmenila úroveň diskusie týkajúcej sa ochrany klímy, na čom má podľa Greenpeace veľký podiel prioritizovanie tejto témy prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou, nárast klimatického hnutia či dôležitosť témy ochrany životného prostredia vo voľbách do Európskeho parlamentu. Organizácia však upozorňuje, že celkovo má Slovensko od ambicióznej politiky v oblasti klímy ešte ďaleko.       

“Vystúpenie Slovenska z tieňa Vyšehradskej štvorky, ktorá často robí kroky blokujúce snahy chrániť klímu v EÚ, je prelomová vec. Klimatická zmena nemala na Slovensku nikdy toľko priestoru a toľko dôležitosti ako v roku 2019. To však neznamená, že všetky kroky boli len pozitívne. Treba povedať aj to, že mnohé z nich, ako napríklad zastavenie ťažby uhlia, tu mali byť už dávno a nie vo všetkom robíme dosť. Príkladom môže byť nedotiahnutý Integrovaný národný energetický a klimatický plán,” uviedol koordinátor klimatickej kampane Greenpeace Slovensko Radek Kubala.       

Slovensko je podľa Greenpeace jednou z ôsmich krajín v EÚ, v ktorých minulý rok narástli emisie skleníkových plynov o viac ako dve percentá. Podľa OSN musíme v nasledujúcej dekáde urýchliť znižovanie emisií skleníkových plynov. Koordinátorka kampaní Greenpeace Slovensko Katarína Juríková uviedla, že podľa meraní Eurobarometra narástlo u Slovákov vnímanie klimatickej krízy.       

Organizácia vníma aj prvé politické kroky. „Nielen pred budúcoročnými voľbami, ale najmä po nich sa ukáže, či to myslia politici s ochranou Slovenska pred skutočnými hrozbami vážne a naštartujú tohtoročný pozitívny trend smerom ku konkrétnym krokom na ochranu klímy,” dodala v tejto súvislosti Juríková.      

 

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
21.01.2020
Vlaňajší rok bol podľa primátorky náročný, ale úspešný
Rok 2019 bol z pohľadu lučeneckej radnice náročný, ale napriek všetkému sa podarilo splniť väčšinu vytýčených cieľov. Uviedla to primátorka Alexandra Pivková s tým, že vlaňajšok v samospráve ovplyvnilo najmä meniace sa legislatívne prostredie, ktoré malo vplyv aj na mestský rozpočet.
viac
14.10.2020
Envirorezort by mal mať v roku 2021 k dispozícii 601 miliónov eur
Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR by malo mať v roku 2021 k dispozícii 601 miliónov eur. Vyplýva to z návrhu rozpočtu verejnej správy na nasledujúce roky, ktorý v stredu schválila vláda.
viac
21.10.2020
Enviroaktivisti odovzdajú vo štvrtok do NRSR petíciu s viac ako 120 000 podpismi
Environmentálna iniciatíva "Klíma ťa potrebuje" odovzdá vo štvrtok (22. 10.) dopoludnia do Národnej rady SR petíciu týkajúcu sa klimatickej krízy s viac ako 120 000 podpismi. Potvrdila to jedna z organizátoriek petície a iniciatívy Mladí za klímu Marta Fandlová.
viac
22.07.2021
MŽP zhodnotí všetky vplyvy vybudovania terminálu pre LNG na Dunaji
Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR zhodnotí všetky predkladané vplyvy vybudovania terminálu pre LNG (skvapalnený zemný plyn) na Dunaji na životné prostredie.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.06 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.10 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.84 %