Sobota 15.06.2024
Dnes má meniny 
Vít
°C
15.05.2023 10:35

Grasalkovičovu záhradu v centre mesta čaká komplexná revitalizácia


Na archívnej snímke Prezidentská záhrada. Snímka zdroj: (tasr).


Grasalkovičovu (Prezidentskú) záhradu v bratislavskom Starom Meste čaká komplexná revitalizácia. Má ísť o koncepčnú obnovu zelene vrátane zvýšenia jej počtu, obnovu chodníkov či mobiliáru vrátane výmeny osvetlenia, ktoré je v niektorých častiach areálu nefunkčné, i zavlažovacieho systému.


Práce sú plánované na leto a do konca roka. Náklady sa odhadujú na viac ako milión eur.

"Záhrada je založená a naplánovaná koncepčne, čo nejdeme meniť ani rozbíjať," uviedla Martina Karmanová z referátu komunikácie s verejnosťou staromestského miestneho úradu.

Všetka výsadba bude podľa nej prebiehať v intenciách návrhu architekta Mariána Marcinku a jeho dcéry, ktorí záhradu naplánovali. Zároveň bude mestská časť postupovať aj podľa vypracovanej koncepcie obnovy záhrady. Celú revitalizáciu vrátane zelene odkonzultovala samospráva aj s Krajským pamiatkovým úradom Bratislava, ktorý vydal súhlasné stanovisko.

Revitalizácia by si však mala vyžiadať aj výrub 46 stromov, ktoré sú v zlom zdravotnom stave. Vyplýva to z dendrologického posudku, ktorý posúdil zdravotný stav problémovej zelene i perspektívnosť z hľadiska zdravia, umiestnenia, podmienok či samotného druhu stromu. Vykonaná bola tiež tomografia. Vyrúbané stromy majú byť nahradené 84 novými.

"Cieľom je zachrániť každý jeden strom, kde to má zmysel. Preto sme dali urobiť niekoľko odborných posudkov aj samotnú tomografiu a vyrúbané stromy nahrádzame 84 novými stromami," deklaruje starosta Starého Mesta Matej Vagač. Mestská časť podľa neho zvolila odolnejšie kultivary jabloní, pričom zachováva rozloženie a koncept záhrady. Doplnené by mali byť aj kríky či okrasné záhony, rovnako tak kvetinová výsadba, najmä letničky.

Mestská časť zažiadala o výrub 36 okrasných jabloní v tzv. štepnici na ploche od Banskobystrickej ulice. Sú poškodené, respektíve vykazujú viacero známok hubových chorôb. Jablone boli vysadené ešte počas rekonštrukcie východnej časti záhrady ako náznak ovocných sadov. Navrhla tiež výmenu siedmich tují, z ktorých väčšina je už suchá. Zoschnuté a v zlom stave sú aj dva pagaštany pleťové rastúce od strany Štefánikovej ulice. Na výrub navrhla aj suchú a hubou nakazenú lipu rastúcu v stromoradí pri vstupe do záhrady zo strany Banskobystrickej ulice.

Projekt revitalizácie Grasalkovičovej záhrady v centre mesta je finančne podporený Európskym fondom regionálneho rozvoja.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
05.05.2021
Medickú záhradu v Starom Meste čaká revitalizácia
Medickú záhradu, národnú kultúrnu pamiatku, v bratislavskom Starom Meste čaká revitalizácia. Mestská časť poukazuje na to, že za posledných 20 rokov sa v tomto mestskom parku vykonali len tzv. kozmetické úpravy. Počas prác bude záhrada naďalej prístupná verejnosti, avšak s miernymi obmedzeniami.
viac
13.05.2021
Staré Mesto začína s revitalizáciou Medickej záhrady
Medická záhrada prejde rozsiahlou revitalizáciou. Obľúbené miesto na trávenie voľného času situované v bratislavskej centrálnej mestskej časti Staré Mesto ostane pre návštevníkov otvorené aj počas prác, pohyb po záhrade však bude mierne obmedzený.
viac
11.08.2022
Hlavné mesto po rokoch otvára pre verejnosť Kochovu záhradu
Hlavné mesto otvára po rokoch pre verejnosť Kochovu záhradu v bratislavskom Starom Meste, ktorá je národnou kultúrnou pamiatkou. Pôvodne bola vybudovaná ako záhrada pre pacientov sanatória, v súčasnosti je jedinou svojho druhu na Slovensku.
viac
07.03.2024
Obnovenú Grasalkovičovu záhradu by mali otvoriť v apríli
Obnovená Grasalkovičova (Prezidentská) záhrada v bratislavskom Starom Meste by mala byť pre verejnosť opäť otvorená v prvej polovici apríla. Pre TASR to uviedla hovorkyňa staromestského starostu Veronika Gubková.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.17 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.69 %