Streda 27.11.2024
Dnes má meniny 
Milan
°C
27.11.2024 10:05

Nasvietenie dominánt na červeno pripomenie obete prenasledovania pre vieru


Ilustračná snímka, zdroj: Bratislavské noviny


Bratislavský hrad, košická katedrála a ďalšie dominanty Slovenska budú v stredu (27. 11.) nasvietené červeným svetlom. Dôvodom je pripomenutie obetí nábožensky motivovaného prenasledovania vo svete v rámci kampane Červená streda.


TASR o tom informovala vedúca komunikácie slovenskej pobočky pápežskej nadácie ACN - Pomoc trpiacej Cirkvi Lucia Froncová.         

Ako povedala, obeťami prenasledovania pre svoje vierovyznanie alebo presvedčenie sú aj v roku 2024 milióny ľudí. Slovensko je jednou z vyše 20 krajín, ktoré sa zapájajú do spomenutej kampane. Červená farba symbolizuje mučeníctvo. Vo svete sa pri tejto príležitosti minulý týždeň už rozžiarili aj také monumenty ako Sagrada Família v Barcelone, katedrála Notre Dame v Paríži, národná svätyňa v Lurdoch a ďalšie pamiatky.         

Na Slovensku bude na červeno nasvietený Bratislavský hrad, Prezidentský palác a Most SNP, Dóm sv. Alžbety v Košiciach, v Trnave mestská radnica, Bazilika sv. Mikuláša, Katedrála sv. Jána Krstiteľa a Kostol Najsvätejšej Trojice, Bazilika sv. Emeráma na Nitrianskom hrade, Kostol Sedembolestnej Panny Márie v Žiline, či Spišská kapitula.         

Podľa Froncovej alarmujúcich 67 percent svetovej populácie žije v krajinách, kde dochádza k veľmi vážnemu porušovaniu náboženskej slobody. Počtom najväčšou prenasledovanou náboženskou skupinou na svete sú kresťania, pričom násiliu a ohrozeniu života pre svoje vierovyznanie dnes čelí približne 30 miliónov kresťanov.         

"Prenasledovanie alebo diskriminácia z dôvodu vierovyznania alebo presvedčenia je typickým znakom autoritárskych režimov a teroristických organizácií, ktoré si vyhradia právo na to, čo má ostať nedotknuté a vždy slobodné: myseľ a srdce človeka. Túto slobodu musíme neodbytne chrániť. Týka sa každého človeka a každého presvedčenia, aj ateizmu," vysvetlil riaditeľ slovenskej pobočky ACN - Pomoc trpiacej Cirkvi Miroslav Dzurech.         

Červená streda má počiatky v roku 2015, kedy sa socha Krista v Rio de Janeiro nasvietila na červeno na počesť prenasledovaných v Iraku. V roku 2016 sa pridal Rím a slávna Fontána di Trevi a Londýn s mnohými budovami vrátane parlamentu. Odvtedy sa do kampane zapojili stovky ďalších miest na celom svete, predovšetkým v tých krajinách, kde má nadácia ACN svoje úrady.

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
15.05.2018
Pamätník obetiam vojny postavil hasičský zbor spoločne s občanmi
V strede obce Solčany v okrese Topoľčany, v blízkosti rímskokatolíckeho kostola všetkých svätých, stojí pomník padlých v prvej svetovej vojne. „Našim drahým hrdinom padlým vo svetovej válke 1914 – 1918 na večnú pamiatku postavil hasičský sbor s občanmi v r. 1935,“ informuje tabuľa na pomníku.
viac
13.11.2019
Na vojnovom cintoríne v Trenčíne-Zábraní si uctili obete prvej svetovej vojny
Vojnový cintorín z 1. svetovej vojny v Trenčíne – Zábraní bol v tomto roku vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. Na tomto mieste si pripomenuli obete vojnového konfliktu všetky vekové skupiny, zástupcovia ozbrojených síl SR i významní hostia.
viac
16.01.2021
Obce Kľak a Ostrý Grúň si 76. výročie „krvavej nedele“ pripomenú len symbolicky
Spomienku na 148 obetí tragickej udalosti v Kľakovskej doline známej ako „krvavá nedeľa“ si v obciach Kľak a Ostrý Grúň pre pandémiu nového koronavírus uctia len symbolicky.
viac
23.02.2021
Práce na Zvoničke napredujú, ferraty chce mesto otvoriť v lete
V Novej Bani napredujú rekonštrukčné práce rekreačnej budovy s názvom Zvonička, ktorá má slúžiť ako zázemie pre návštevníkov pripravovaných ferratových trás.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.57 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.04 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.39 %