Pondelok 02.12.2024
Dnes má meniny 
Bibiána
°C
27.11.2024 10:05

Nasvietenie dominánt na červeno pripomenie obete prenasledovania pre vieru


Ilustračná snímka, zdroj: Bratislavské noviny


Bratislavský hrad, košická katedrála a ďalšie dominanty Slovenska budú v stredu (27. 11.) nasvietené červeným svetlom. Dôvodom je pripomenutie obetí nábožensky motivovaného prenasledovania vo svete v rámci kampane Červená streda.


TASR o tom informovala vedúca komunikácie slovenskej pobočky pápežskej nadácie ACN - Pomoc trpiacej Cirkvi Lucia Froncová.         

Ako povedala, obeťami prenasledovania pre svoje vierovyznanie alebo presvedčenie sú aj v roku 2024 milióny ľudí. Slovensko je jednou z vyše 20 krajín, ktoré sa zapájajú do spomenutej kampane. Červená farba symbolizuje mučeníctvo. Vo svete sa pri tejto príležitosti minulý týždeň už rozžiarili aj také monumenty ako Sagrada Família v Barcelone, katedrála Notre Dame v Paríži, národná svätyňa v Lurdoch a ďalšie pamiatky.         

Na Slovensku bude na červeno nasvietený Bratislavský hrad, Prezidentský palác a Most SNP, Dóm sv. Alžbety v Košiciach, v Trnave mestská radnica, Bazilika sv. Mikuláša, Katedrála sv. Jána Krstiteľa a Kostol Najsvätejšej Trojice, Bazilika sv. Emeráma na Nitrianskom hrade, Kostol Sedembolestnej Panny Márie v Žiline, či Spišská kapitula.         

Podľa Froncovej alarmujúcich 67 percent svetovej populácie žije v krajinách, kde dochádza k veľmi vážnemu porušovaniu náboženskej slobody. Počtom najväčšou prenasledovanou náboženskou skupinou na svete sú kresťania, pričom násiliu a ohrozeniu života pre svoje vierovyznanie dnes čelí približne 30 miliónov kresťanov.         

"Prenasledovanie alebo diskriminácia z dôvodu vierovyznania alebo presvedčenia je typickým znakom autoritárskych režimov a teroristických organizácií, ktoré si vyhradia právo na to, čo má ostať nedotknuté a vždy slobodné: myseľ a srdce človeka. Túto slobodu musíme neodbytne chrániť. Týka sa každého človeka a každého presvedčenia, aj ateizmu," vysvetlil riaditeľ slovenskej pobočky ACN - Pomoc trpiacej Cirkvi Miroslav Dzurech.         

Červená streda má počiatky v roku 2015, kedy sa socha Krista v Rio de Janeiro nasvietila na červeno na počesť prenasledovaných v Iraku. V roku 2016 sa pridal Rím a slávna Fontána di Trevi a Londýn s mnohými budovami vrátane parlamentu. Odvtedy sa do kampane zapojili stovky ďalších miest na celom svete, predovšetkým v tých krajinách, kde má nadácia ACN svoje úrady.

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
10.05.2018
Žilina si pripomenula hrdinstvo padlých vojakov z druhej svetovej vojny
Včera si celá Európa pripomenula 73. výročie konca druhej svetovej vojny. Práve 8. mája 1945 totižto oficiálne kapitulovalo nacistické Nemecko. Toto výročie si dnes v Budatíne, pri Pamätníku obetiam I. a II. svetovej vojny, pripomenuli aj predstavitelia mesta a obyvatelia tejto mestskej časti.
viac
23.08.2019
Pod cirkusovým šapitom ožije príbeh Červenej čiapočky
Klasickú rozprávku Červená čiapočka v netradičných priestoroch cirkusového šapita si budú môcť pozrieť deti i dospelí v mestskom parku v Bánovciach nad Bebravou.
viac
12.11.2019
Fischerovcov pripomínajú kamene, Alžbetu nacisti popravili dva razy
Pri zrekonštruovanom Pamätníku obetiam fašizmu v Kremničke, v mestskej časti Banskej Bystrice, sa v pondelok pri príležitosti Dňa vojnových veteránov spomínalo na obete prvej i druhej svetovej vojny.
viac
21.10.2020
Obchodovanie s ľuďmi - nezatváraj pred tým oči!
Obchodovanie s ľuďmi je celosvetový problém, Slovensko nevynímajúc. Ministerstvo vnútra SR pri príležitosti Európskeho dňa boja proti obchodovaniu s ľuďmi, ktorý každoročne pripadá na 18. októbra, organizuje množstvo seminárov, prednášok a osvetových podujatí.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.49 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.03 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.47 %