Piatok 19.07.2024
Dnes má meniny 
Dušana
°C
13.05.2021 01:40

Staré Mesto začína s revitalizáciou Medickej záhrady


Foto: Barbora Jančárová


Medická záhrada prejde rozsiahlou revitalizáciou. Obľúbené miesto na trávenie voľného času situované v bratislavskej centrálnej mestskej časti Staré Mesto ostane pre návštevníkov otvorené aj počas prác, pohyb po záhrade však bude mierne obmedzený.


Revitalizácia sa začína 5. mája, potrvá do konca júna. Staré Mesto ju realizuje v spolupráci so spoločnosťou HB Reavis.

„Medická záhrada je dnes využívaná na širokú škálu voľnočasových aktivít. To je dobre, lebo na to je určená, no zároveň to so sebou prináša zvýšený tlak nielen na prírodné prvky, ale aj na vybavenosť záhrady ako takú,“ uviedla starostka Starého Mesta Zuzana Aufrichtová. „Za posledných dvadsať rokov sa v Medickej záhrade robili len kozmetické úpravy, no táto národná kultúrna pamiatka si zaslúži viac,“ doplnila starostka.

Obnovou prejdú parkové chodníky, mobiliár aj fontána Labute od Pavla Mišíka, ktorá v historickej záhrade pribudla v roku 1986.

Nový vzhľad získajú aj parkové lavičky, ktoré až doteraz mestská časť ošetrovala len novým náterom. „Nechali sme vyrobiť 4 000 drevených latiek, ktoré sa následne nainštalujú na lavičky. Už nebudú biele, ale v prírodnej farbe. Farbu zmení aj kovová konštrukcia lavičiek – z bielej na antracitovú. Samozrejme, všetky zmeny sú konzultované a odobrené Krajským pamiatkovým úradom,“ približuje vedúca oddelenia životného prostredia Anna Calpašová.

V rámci revitalizácie bude upravená aj zeleň. Staré tuje, ktoré nezvratne poškodili škodcovia, nahradí cezmína japonská. „Je odolnejšia nielen voči škodcom, ale aj voči klimatickým zmenám,“ upresnila A. Calpašová.

Záhrada prešla kompletnou rekonštrukciou v rokoch 1985-1988, projektovú dokumentáciu vtedy vypracoval uznávaný odborník Alfonz Torma. V roku 2006 bola zrekonštruovaná sieť komunikácii a chodníkov, v roku 2014 mestská časť vymenila štrkový povrch za mlátový - potom už boli komunikácie a chodníky opravované len na miestach, kde bol havarijný stav.

„Po viac ako štvrťstoročí od tejto zásadnej rekonštrukcie je samozrejmé, že pri takej návštevnosti je záhrada vrátane mobiliáru značne opotrebovaná. Mobiliár sa síce opravuje, vymenia sa zlomené dosky na lavičkách, premaľujú sa, ale nastal čas, aby sme to dali do poriadku komplexnejšie. Nebudeme však nič meniť (koncepciu a vzhľad záhrady) ani dopĺňať,“ upresnila Z. Aufrichtová.

Staré Mesto chce v revitalizácii Medickej záhrady pokračovať. „Veríme, že do konca roka 2021 sa nám podarí urobiť z Medickej záhrady park, ktorý spĺňa štandardy národnej kultúrnej pamiatky,“ uzavrela starostka.

Autor: (ts-BA, Stare Mesto)


komentáre
SHOW ALL
podobné
01.02.2020
V zariadení opatrovateľskej starostlivosti pre seniorov vykvitnú kvety a stromy
V centre Zariadenia opatrovateľskej starostlivosti (ZOS) pre seniorov na Dobšinského ulici pribudne park s ovocnými stromami, kvetinovými záhonmi a lavičkami. Súčasťou bude aj komunitná záhradka na pestovanie zeleniny či bezbariérová trasa na prechádzky.
viac
31.12.2020
Staré Mesto plánuje na Jakubovom námestí vodozádržné opatrenia
Bratislavské Staré Mesto plánuje na Jakubovom námestí projekt vodozádržných opatrení. Riešiť má zachytávanie dažďovej vody a jej využitie na permanentnú, celoročnú závlahu stromov, kríkov a trávnatých plôch v parkovej časti námestia, ale tiež zníženie prietoku poddimenzovanej kanalizácie.
viac
05.05.2021
Medickú záhradu v Starom Meste čaká revitalizácia
Medickú záhradu, národnú kultúrnu pamiatku, v bratislavskom Starom Meste čaká revitalizácia. Mestská časť poukazuje na to, že za posledných 20 rokov sa v tomto mestskom parku vykonali len tzv. kozmetické úpravy. Počas prác bude záhrada naďalej prístupná verejnosti, avšak s miernymi obmedzeniami.
viac
12.10.2022
Staré Mesto pokračuje v obnove Medickej záhrady
Bratislavské Staré Mesto pokračuje v obnove Medickej záhrady, ktorá je národnou kultúrnou pamiatkou. Od pondelka (10. 10.) začali s výmenou mlatových chodníkov pri Ulici 29. augusta.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.24 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.13 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.63 %