Nedeľa 26.05.2024
Dnes má meniny 
Dušan
°C
06.07.2022 03:20

Festival Kopanice v kroji predstaví ľudový odev obyvateľov kopaníc


Snímka zdroj: (tasr).


Festival kopaničiarskeho regiónu Kopanice v kroji v tomto roku predstaví ľudový odev krajnianskych a myjavských kopaníc. Uskutoční sa v Košariskách pri Myjave počas víkendu 9. a 10. júla.


Vítaní sú návštevníci vo vlastných krojoch, súčasťou programu je aj praktická škola viazania ručníkov. Informovala o tom za organizátorov Kristína Talábová zo združenia Folklórne Kopanice.

Program otvorí slávnostná bohoslužba v miestnom kostole, po nej bude prednáška s prehliadkou krojov zo spomínaných dvoch lokalít. "V novovybudovanom vzdelávacom centre Albertína uvedieme kalendár Kopanice v kroji 2023 a v Múzeu Milana Rastislava Štefánika budú pripravené scénické prehliadky o živote jeho otca s názvom Príbehy z Krajného - život Pavla Štefánika," uviedla.

Ďalší program zahŕňa tvorivé dielne a aktivity pre malých aj veľkých, zamerané na históriu a kultúru kopaničiarskeho regiónu. Počas dňa sa návštevníci môžu zapojiť do školy tanca a svoje tanečné zručnosti budú môcť predviesť počas ľudovej zábavy. Návštevníci sa tiež na prednáškach dozvedia, ako vyzerali kroje z krajnianskych a myjavských kopaníc, naučia sa viazať ručníky alebo paličkovať čipku, dostanú rady, ako sa o kroje starať a ako si ich správne obliekať. Chýbať nebude ani občerstvenie a ukážky remesiel.

Festival Kopanice v kroji sa konal po prvý raz v roku 2019. Má cieľ popularizovať pestrosť krojov regiónu a šíriť osvetu o ich správnom ustrojení. "Takmer každá obec regiónu má svoj kroj, ktorý sa mierne odlišuje od tých ostatných. Tieto kroje majú svoje regule obliekania, ktoré musia byť dodržané. Okrem krojov festival Kopanice v kroji predstavuje návštevníkom aj širší kontext ľudovej kultúry a histórie kopaničiarskeho regiónu," doplnila Talábová.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
27.05.2022
Medzinárodný folklórny festival predstavil program
Po dvoch rokoch sa Medzinárodný folklórny festival MYJAVA uskutoční bez obmedzení v termíne 15. až 19. júna. Informoval o tom hovorca mesta Marek Hrin.
viac
24.06.2022
Tohtoročná Rontouka priblíži príbeh Novoklenovčanov i tradičné remeslá
V poradí 43. ročník Gemersko-malohontských folklórnych slávností s názvom Klenovská Rontouka ponúkne návštevníkom okrem bohatého folklórneho programu i príbeh Novoklenovčanov či predstavenie tradičných remesiel. Informovala o tom dramaturgička slávností Stanislava Zvarová.
viac
17.08.2022
Na festivale v Múzeu kysuckej dediny sa predstavia slovenskí a českí folkloristi
Na folklórnom festivale Jánošík & Ondráš Folk Fest v Múzeu kysuckej dediny vo Vychylovke sa v sobotu (20. 8.) a v nedeľu (21. 8.) predstavia slovenskí a českí folkloristi. Informovala o tom hovorkyňa Kysuckého múzea v Čadci Miroslava Jančulová.
viac
19.08.2022
Trnavská brána bude milovníkom folklóru otvorená od piatka do nedele
Program Otvárajte sa, trnafské brány odštartuje dnes - v piatok večer - 21. ročník medzinárodného folklórneho festivalu Trnavská brána. Do nedele (21. 8.) prinesie stretnutia so slovenským folklórom v rôznych jeho podobách.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.13 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.71 %