Štvrtok 21.10.2021
Dnes má meniny 
Uršuľa
°C
29.01.2018 10:02

Fašiangové bursovanie Španej Doline


Snímka zdroj: www.spaniadolina.sk


Fašiangový sprievod bursovníkov starobylou baníckou dedinou v nedeľu prilákal na námestie do Španej Doliny v okrese Banská Bystrica okolo 200 ľudí. Niektorí z nich sa pridali k folklórnemu súboru Poničan z Poník, ktorý v maskách, so spevom a tancom obchádzal tamojšie domy.


   "Fašiangový sprievod obcou mal u nás kedysi tradíciu. Neskôr sa od neho upustilo a opäť sme ho obnovili pred piatimi rokmi," povedala TASR pracovníčka obecného úradu Anna Šlauková.       Keďže Špania Dolina má vlastných obyvateľov málo, organizátori z úradu a občianskeho združenia Zvyky a tradície si každoročne volajú niektorý folklórny súbor, ktorý do obce prinesie vlastné predstavy o fašiangových zvykoch a pôstnom čase.      

 "Folkloristi chodia od domu k domu, domácim povinšujú a povykrúcajú ich. Ľudia im za to dajú výslužku a všetci si spolu zaspievajú," priblížila podujatie Šlauková.      

 Nakoniec sa domáci a hostia stretli na námestí, kde bolo pripravené občerstvenie a pravé špaňodolinské pampúchy.      

 

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
23.08.2016
Nový festival v Nitrianskom Rudne priblíži pastiersku kultúru
Pasenie oviec a salašníctvo, ktorému sa v minulosti venovali obyvatelia belanskej doliny na hornej Nitre, priblíži Festival pastierskej kultúry. Prvý ročník podujatia sa uskutoční 27. augusta od 10. hodine pri priehrade v Nitrianskom Rudne (okres Prievidza).
viac
29.12.2016
Lyžiarov odvezie do Bachledovej doliny nová autobusová linka
Lyžiari cestujúci do Bachledovej doliny v Ždiari v okrese Poprad môžu využívať novú dopravu. Z Kežmarku, Veľkej Lomnice, Starej Lesnej a Tatranskej Kotliny majú k dispozícii skibus.
viac
23.02.2019
Špania Dolina: Fašiangové zvyky predvádzali folkloristi z iných obcí
Pampúchy, klobása a slivovica boli v sobotu najčastejšou ponukou obyvateľov starobylej Španej Doliny pri vítaní fašiangových "bursovníkov". Tradíciu fašiangov obnovila v tejto obci nad Banskou Bystricou skupina nadšencov z Občianskeho združenia Zvyky a tradície pred šiestimi rokmi.
viac
13.10.2021
Špania Dolina - tri ďalšie jedinečnosti prírodného turizmu
V bývalej baníckej dedinke, v Španej Doline, 7 km od Banskej Bystrice, pribudli od 2. októbra 2021 tri nové pozoruhodné turistické jedinečnosti, ktoré smelo môžeme zaradiť k prírodnému a udržateľnému turizmu.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.66 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.76 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.58 %