Ilustračná snímka
V minulom roku Skalica medzi obcami s viac ako 5-tisíc obyvateľmi a Demänovská Dolina (okr. Liptovský Mikuláš) medzi obcami s menej ako 5-tisíc obyvateľmi najlepšie triedili odpady.
Prezradili to výsledky rebríčkov hodnotenia „triedeného zberu“ spoločnosti ENVI - PAK, do ktorej portfólia patrí takmer polovica všetkých obcí a miest Slovenska.
Na ďalších priečkach sa medzi väčšími obcami umiestnili Dubnica nad Váhom na druhom mieste, Žiar nad Hronom na treťom a medzi menšími Plavecké Podhradie (okr. Malacky) na druhom a Trenčianske Stankovce (okr. Trenčín) na treťom mieste.
Hodnotenie a ľudský faktor obyvateľov obcí
Rebríčky hodnotenia spoločnosti ENVI - PAK naznačili, že najzodpovednejšie triedia komunálne odpady obyvatelia na západe Slovenska. Napríklad, spomedzi dvadsiatich najlepšie hodnotených obcí v SR s viac ako 5-tisíc obyvateľmi dve tretiny a v prípade TOP dvadsiatich menších obcí je vyše polovica zo západnej časti Slovenska. „Pritom dôležitým faktorom, ktorý ovplyvňuje regionálne rozdiely, je ten, kedy bol triedený zber v obci založený, a tiež ako ho obec rozvíjala,“ tvrdí Roman Vandák, riaditeľ komoditného oddelenia ENVI - PAK. „Teda ľudský faktor. V mestách a obciach, ktoré sa umiestnili na čele rebríčkov, treba vysoko hodnotiť snahu množstva zapálených ľudí, ktorí vzdelávajú, robia osvetu a učia susedov, obyvateľov, čo a ako majú triediť.“
Efektivita plus vyťažiteľnosť – podstatné parametre pri zbere a triedení
„Efektivita zberu a triedenia odpadu prezrádza, koľko gramov odpadu sa vyzbieralo (vyzbiera) v litri zbernej nádoby či vo vreci určenom na triedenie v domácnosti,“ vysvetľuje Vandák zmysel pojmu jedného z dvoch kľúčových parametrov rebríčkov hodnotenia obcí. „Okrem uloženia správneho druhu odpadu do konkrétne na to určenej nádoby je tiež dôležité, aby v nej zaberal čo najmenej miesta.“
Druhým kľúčovým parametrom rebríčkov hodnotenia je vyťažiteľnosť konkrétneho miesta. „Ide o pomer hmotnosti triedeného odpadu na počet obyvateľov v danej obci,“ doplnil R. Vandák. „Táto hmotnosť je vyššia tam, kde sa za rok vyzbiera viac kíl triedeného odpadu na obyvateľa obce.“
P.S. Z peňazí, ktoré výrobcovia OZV zaplatia, sa financuje zber triedeného odpadu, jeho infraštruktúra, dotrieďovanie, lisovanie, balenie a ďalšia manipulácia s týmto odpadom.