Utorok 25.02.2020
Dnes má meniny 
Frederik, Frederika
°C
20.11.2018 08:45

E. Tomáš: Hľadáme formuláciu, aby mali deti obed skutočne zadarmo


Koaličný poslanec NR SR Erik Tomáš


Podľa koaličného poslanca Národnej rady (NR) SR Erika Tomáša strana Smer-SD nevidí dôvod na to, aby rodičia v niektorých školách, kde je priemer doplatku za obedy vyšší ako 1,20 eura, niečo doplácali.


Uviedol to v utorok pre TASR po rokovaní Výboru NR SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport. V súčasnosti sa podľa neho hľadá formulácia, ktorá by naplnila cieľ, aby deti mali skutočne obedy zadarmo.      

"Hľadáme formuláciu, ktorá pokryje každý jeden cent, aby rodičia v niektorých školách, prípadne u zriaďovateľov, nemuseli nejaké peniažky predsa len doplácať," povedal Tomáš. Podľa jeho ďalších slov je celkový objem peňazí na toto opatrenie dostatočný. "Nevidíme dôvod, aby rodičia v niektorých školách, kde je priemer vyšší ako 1,20 eura, niečo doplácali," uviedol.       

Deti v poslednom ročníku materských škôl a žiaci základných škôl by mali mať obedy zadarmo. Vyplýva to z novely zákona o dotáciách v pôsobnosti Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR, ktorú poslanci NR SR posunuli do druhého čítania. Dotácia má byť v sume 1,20 eura na každé dieťa za každý deň, v ktorom sa dieťa zúčastnilo výchovno-vzdelávacej činnosti v materskej škole alebo vyučovania v základnej škole a odobralo stravu. Výška dotácie pritom podľa Tomáša vychádzala z priemerného doplatku, ktorý doplácali rodičia na obedy. "Vieme, že na niektorých školách je tento doplatok vyšší, na iných zas nižší, ide o priemernú sumu," povedal Tomáš s tým, že na niektorých bratislavských školách doplácajú rodičia za obedy aj 1,70 eura.       

Nezaradený poslanec NR SR Martin Poliačik navrhol, aby skupina poslancov koaličného Smeru-SD stiahla tento zákon a prepracovala ho. Povedal, že by mali prísť napríklad aj s receptami, podľa ktorých by mali školy variť, podporiť by sa podľa neho mali aj lokálni dodávatelia potravín.      

Poslanec NR SR Branislav Gröhling (SaS) poukázal aj na problém diétnej stravy. Podľa Tomáša v tejto súvislosti existujú dve varianty. Stravu buď zabezpečia v školskej jedálni alebo rodičia takýchto detí dostanú financie, za ktoré dieťaťu obed zabezpečia. Poslanca liberálov zaujímalo aj to, ako to bude v prípade žiakov nižších ročníkov osemročných gymnázií. Podľa Tomáša je osemročné gymnázium strednou školou. Podotkol, že ak sa opatrenie ujme v posledných ročníkoch materských škôl a na základných školách, obedy zadarmo by mali byť aj pre stredoškolákov, čím by bol podľa neho vyriešený aj problém osemročných gymnázií.       

Podľa podpredsedu Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Jozefa Turčányho od januára 2019, kedy je navrhnutá účinnosť zákona, školy nebudú vedieť zvládať toto opatrenie. Ako dôvod uviedol nedostatočné kapacitné, personálne, ale aj technologické vybavenie školských jedální.       

Obedy zadarmo by sa mali týkať asi 517 000 detí v školách, a to bez ohľadu na zriaďovateľa.     

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
07.04.2016
Dominovali prípravy 27. snemu ZMOS a tézy pre programové vyhlásenie vlády SR
Štrbské Pleso – 6. apríl 2016 - Predseda ZMOS Michal Sýkora zvolal 6. rokovanie Rady ZMOS. Uskutočnilo sa 5. a 6. apríla 2016 v Štrbskom Plese. Dvojdňový program rokovania tvorilo 21 bodov, medzi ktorými dominovali prípravy 27. snemu ZMOS a tézy pre programové vyhlásenie vlády SR 2016 - 2020.
viac
28.11.2018
Škôlkari majú mať obedy zadarmo od januára, žiaci od septembra 2019
Deti v poslednom ročníku predškolských zariadení majú mať obedy zadarmo od 1. januára budúceho roka. Žiaci na prvom a druhom stupni základných škôl až od septembra budúceho roka.
viac
11.01.2019
Predškoláci v Žiline dostávajú dotáciu na obedy
Od prvého januára vstúpila do platnosti novela zákona o dotáciách v pôsobnosti ministerstva práce, na základe ktorej dostávajú deti v posledných ročníkoch materských škôl dotácie na školské obedy. Toto opatrenie platí od začiatku roka aj pre žilinských predškolákov.
viac
04.09.2019
ZMOS požiadal parlament o neschválenie zákona
Združenie miest a obcí Slovenska sa pred začiatkom septembrovej schôdze Národnej rady Slovenskej republiky listom obrátilo na členov parlamentu.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.26 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.90 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
18.84 %