Sobota 19.09.2020
Dnes má meniny 
Konštantín
°C
17.06.2020 12:25

Dve tretiny vody na Slovensku sa každoročne vyparia


Ilustračná snímka.


Až dve tretiny vody na Slovensku sa každoročne vyparia. Hydrológovia zo Slovenskej akadémie vied (SAV) bilancujú množstvo vody na Slovensku pri príležitosti stredajšieho Svetového dňa boja proti suchu a rozširovaniu púští.


Vedci z tejto výskumnej oblasti v každej krajine pozorne sledujú zmeny v zrážkach, v prietokoch a výpare vody. Od tejto rovnováhy totiž závisí zásobovanie obyvateľstva pitnou vodou, splavnosť riek či zásobovanie priemyslu vodou. „Veľmi zjednodušene môžeme povedať, že na Slovensku tretina vody, ktorá dopadne na naše územie vo forme zrážok, odtečie riekami a zvyšné dve tretiny sa vyparia,” vysvetľuje Pavla Pekárova z Ústavu hydrológie SAV.

Vývoj bilancie množstva vody na Slovensku vedia vedci z meraní zrážok, prietokov v riekach a teploty vzduchu vyhodnotiť za takmer 80-ročné obdobie. Z pozorovaní vyplýva, že po roku 2000 dochádza k zmene vodnej bilancie u nás. Aj keď boli posledné roky na Slovensku zrážkovo nadpriemerné, prietoky v riekach napriek tomu klesali.

„Hoci sa nám zdá, že v posledných rokoch menej prší, priemerný ročný úhrn zrážok na územie Slovenska od roku 1996 stúpa. Problémom je, že zrážky na Slovensku nie sú rozdelené rovnomerne v čase a priestore,” hovorí hydrologička. Na Slovensku existujú suché a vlhké oblasti a z historických záznamov vyplýva, že sa v minulosti vyskytli ešte suchšie obdobia, akými boli napríklad 60. roky 20. storočia. „Ak príde takáto séria suchých rokov dnes, môže byť vody vzhľadom na vyššiu teplotu vzduchu a vyšší výpar v niektorých regiónoch nedostatok,” dodáva Pekárová.

Na Slovensku sa ročne spotrebuje okolo 670 miliónov m3 vody, z toho 48 percent podzemnej vody zo studní a vrtov a 52 percent povrchovej vody z nádrží a tokov. Z celkového množstva vody spotrebuje 52 percent priemysel, 43 percent obyvateľstvo cez verejné vodovody a 5 percent poľnohospodárstvo.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
14.11.2017
Envirorezort posilňuje ochranu vody na Slovensku
Zmenu legislatívy si vyžiadalo uplatňovanie vodného zákona v praxi Slovenskou inšpekciou životného prostredia a okresnými úradmi.
viac
24.03.2020
Klimatické zmeny ovplyvnia množstvo a kvalitu vody v riekach
Klimatické zmeny ovplyvnia množstvo a kvalitu vody, ktorá prúdi v riekach. Vplyvom klimatických zmien dochádza aj k zmenám zrážok, ich rozdelenia, výparu a odtokových pomerov v povodí. Uviedol to Miloš Rusnák z Geografického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV).
viac
09.06.2020
Bratislava je ochotná spolupracovať na odstránení envirozáťaže v Istrocheme
Hlavné mesto je pripravené aktívne spolupracovať na odstránení environmentálnej záťaže v areáli spoločnosti Istrochem v Bratislave. Na sociálnej sieti to uviedol bratislavský primátor Matúš Vallo.
viac
20.07.2020
Vývoj nezamestnanosti za rok 2020
Štatistiky týkajúce sa vývoja nezamestnanosti v obciach a mestách za jednotlivé mesiace roku 2020 nájdete na stránke Ústredia práce.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.77 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.91 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.33 %