Štvrtok 30.05.2024
Dnes má meniny 
Ferdinand
°C
03.01.2023 09:30

Dve nové uzamykateľné stojiská smetiakov skrášlia výtvarnými prvkami


Ilustračná snímka.


Mesto Sereď inštalovalo v závere roka na Námestí slobody dve nové uzamykateľné stojiská pre smetné nádoby. Ďalšie pravdepodobne už nezrealizuje, chce sa podľa hovorkyne Zuzany Slahučkovej orientovať na stojiská s polopodozemnými kontajnermi.


Zámerom bolo zabezpečiť vyššiu čistotu okolia a mieru separovania odpadov.

Náklad na stojiská bol pre samosprávu takmer 20 000 eur. "Pôvodným plánom bolo pozvať obyvateľov k finančnej spolupráci - ak by si polovicu sumy zaplatili oni, mesto by uhradilo iba druhú časť a pri tomto variante by sa za vyčlenený rozpočet dalo vyhotoviť približne šesť stojísk. Keďže sa však žiaden bytový dom neprihlásil, rozhodli sme sa ísť do budovania za mestské peniaze s tým, že vyberieme také miesto, kde vieme realizáciou vyriešiť najviac znečisťované priestranstvá," uviedla Slahučková. Doplnila, že obyvatelia tejto lokality sa na mesto dlhodobo obracali, pretože ich kontajnerové stojiská sú na frekventovanej pešej trase, kde sa veľa okoloidúcich aj vodičov áut zbavovalo svojich odpadov. "Čo sme teraz eliminovali," konštatovala.

Takýto model však radnica už opakovať nebude. Chce sa inšpirovať dobrou praxou miest, kde prevádzkujú polopodzemné kontajnerové státia. Bude sa podľa hovorkyne snažiť vytvoriť model pre optimálne priestorové rozloženie po celom meste, pričom by sa aj znížil celkový počet státí. Pri realizácii chce potom prenechať ušetrené plochy po súčasných stojiskách v prospech parkovacích miest alebo mestskej zelene.

Na dvoch nových krytých státiach podľa Slahučkovej ešte chýbajú detaily. "Budú skrášlené v štýle 'umenie prekryje odpady'. Čelné plochy stojísk vybavíme v priebehu januára v spolupráci s našimi základnými školami zelenými motívmi. Grafika bude obsahovať aj návod, ako lepšie separovať odpady, a bude niesť motto, že najlepší odpad je ten, ktorý nevznikol," dodala.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
20.01.2020
Mesto plánuje postupne ohradiť všetky kontajnerové stojiská
Zlatomoravecká samospráva plánuje postupne ohradiť všetky kontajnerové stojiská na území mesta. Vedenie mesta si od projektu sľubuje zvýšenie čistoty v okolí kontajnerov.
viac
02.04.2020
V meste začali s dezinfekciou kontajnerov na odpad
V meste Vranov nad Topľou začali s dezinfekciou nádob na odpad aj celých kontajnerových stojísk. Samospráva plánuje činnosť rozšíriť i na lavičky, autobusové zastávky a zábradlia.
viac
16.07.2020
Mesto Stará Ľubovňa má nové stojiská na kontajnery
Mesto Stará Ľubovňa má nové stojiská na kontajnery, ktoré v týchto dňoch pribudli na sídlisku Západ a sídlisku Východ. Informuje o tom radnica na svojej webovej stránke.
viac
17.05.2021
V troch lokalitách v Dubnici nad Váhom vybudujú nové polopodzemné kontajnery
Mesto vybuduje v nadchádzajúcich týždňoch nové stojiská polopodzemných kontajnerov v troch lokalitách – predovšetkým tam, kde súčasné kontajnerové stojiská kapacitne nepostačujú a nie je možné ich rozšíriť doplnením o ďalšiu zbernú nádobu.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.13 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.71 %