Štvrtok 27.01.2022
Dnes má meniny 
Bohuš
°C
21.07.2020 10:20

Dolné Zelenice po 30 rokoch znovu otvárajú kultúrny dom


Dolné Zelenice. Snímka zdroj: (mapio.net).


Po 30 rokoch vrátili v obci Dolné Zelenice pri Hlohovci pôvodnú náplň miestnemu kultúrnemu domu. Ako uviedla starostka Dagmar Jakubcová, na rekonštrukciu použili 248 000 eur z grantu ministerstva životného prostredia a 110 000 eur pridala samospráva.


Obec s 590 obyvateľmi sa nemusela pre investíciu zadlžovať, prostriedky dokázala vyčleniť z vlastného rozpočtu.

Kultúrny dom stojí v Dolných Zeleniciach od roku 1952, keď ho podľa Jakubcovej postavili ako vôbec prvý v okrese Hlohovec. Do 90. rokov slúžil svojmu účelu, od roku 1990 prestal túto úlohu plniť a začal pomaly chátrať, obec ho aj nejaký čas prenajímala ako skladové priestory. „Akcie sa presunuli do sály poľnohospodárskeho družstva alebo do exteriéru,” povedala starostka. Obnovenie obecného kultúrneho stánku si dala ako jednu z hlavných úloh, keď nastúpila pred desiatimi rokmi do funkcie. „Je to predsa naše dedičstvo, stojí v centre obce, máme povinnosť sa o objekt starať,” uviedla dôvod, prečo najskôr dali vypracovať projekt a potom s ním čakali na vhodnú výzvu. To sa nakoniec podarilo.

V kultúrnom dome bolo potrebné opraviť podľa nej všetko. „Statiku, strechu, fasádu, elektrické vedenie, okná, dvere a pristaviť neexistujúce sociálne zariadenia,” vymenovala. Vybavenie sály - stoly a stoličky - vyšlo zhruba na 20 000 eur. Slávnostné otvorenie je naplánované na 2. august. „My sme boli s otvorením pripravení už na 29. marca, ale škrtla nám to koronakríza,” povedala Jakubcová. Pri tvorbe otváracieho programu siahli do vlastných radov, vystúpia domáce zoskupenia, deti i jednotlivci z Dolných Zeleníc. Pripravili aj výstavku fotografií z rekonštrukcie kultúrneho domu. Starostka sa teší, že tam budú usporadúvať nielen kultúrne a spoločenské akcie, ale že ho budú využívať na svoju činnosť aj rôzne združenia.

„Máme aktívnu Jednotu dôchodcov Slovenska, poľovníkov, priestor dáme škole, ale aj lekciám cvičenia,” dodala. No najmä by chcela, aby sa v Dolných Zeleniciach oživilo ochotnícke divadlo, ktoré tam malo dlhoročnú tradíciu. „Plus folkloristi - sú tu teraz nadšenci, ktorí majú záujem o udržiavanie tradícií,” konštatovala starostka.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
05.01.2018
V Krupine chcú odovzdať obnovený Dom služieb aj mestský úrad
Prioritou vedenia mesta Krupina v tomto roku je obnova budov, miestnych komunikácii a tiež revitalizácia športovísk. K najväčším investíciám patrí rekonštrukcia Domu služieb, s ktorou sa začalo už vlani v lete.
viac
22.06.2020
Kultúrne leto 2020 v Trebišove
Mesto Trebišov pripravuje počas leta 2020 kultúrny program v areáli mestského parku.
viac
16.03.2021
Obec pokračuje v rekonštrukcii budovy bývalého mlyna
Obec Kostoľany nad Hornádom v okrese Košice-okolie pokračuje v rekonštrukcii budovy bývalého vodného mlyna, koronakríza práce neovplyvnila. Povedal to starosta obce Anton Medvec. Doposiaľ chátrajúce priestory majú slúžiť na kultúrno-spoločenské účely.
viac
28.10.2021
Sása zachraňuje dom tradícií
V Sáse v okrese Zvolen sa po dvoch rokoch zrejme dočkajú rekonštrukcie krovu Domu ľudových tradícií. O finančné prostriedky vo výške 23.306 eur na jeho obnovu požiadala obec ešte na jeseň 2019 Miestnu akčnú skupinu (MAS) Verejno-súkromné partnerstvo Hontiansko-Dobronivské.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.60 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.76 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.63 %