Sobota 01.04.2023
Dnes má meniny 
Hugo
°C
09.01.2023 07:45

Dobrovoľných hasičov je v obci 17, chýba im však hasičské auto


Na snímke hasičská zbrojnica v obci Kriváň. Snímka zdroj: (tasr).


Dobrovoľný hasičský zbor obce (DHZO) Kriváň v Detvianskom okrese má v súčasnosti 17 členov, v teréne však pracujú bez hasičského auta. Potvrdil to veliteľ zásahovej jednotky Jozef Suja.


Pripomenul, že jediná technika, ktorou krivánski dobrovoľníci disponujú, je protipovodňový vozík. "Auto nám chýba, do budúcnosti by sme ho potrebovali," podotkol.

Ako dodal, v roku 2022 mali sedem zásahov, tri cvičenia a dva požiare vo vonkajšom prostredí. Okrem toho ich raz zavolali aj na technickú pomoc. Vlani na jeseň pomáhali aj pri požiari budovy v Kriváni. Na mieste zasahovalo osem príslušníkov hasičského a záchranného zboru so štyrmi kusmi techniky. Pomáhalo aj 27 členov dobrovoľných hasičských zborov obcí Kriváň, Korytárky, Hriňová a Detva so štyrmi kusmi techniky. Oheň zachvátil celú hospodársku budovu a aj strechu letnej kuchyne.

V súčasnosti je veková hranica krivánskych hasičov podľa 23-ročného Suju nízka. "Chceli by sme aj starších kolegov, ktorí by nám odovzdali skúsenosti," zhrnul s tým, že v obci majú svoju hasičskú zbrojnicu z roku 1958. "Obnovená je však iba z vonkajšej strany, vo vnútri pracujeme na jej rekonštrukcii. Všetko robíme sami," spresnil.

Doplnil, že hasičský zbor má aj ďalších členov, ktorí sa v Kriváni starajú o kultúru, šport a aj spoločenské akcie. Tento rok organizovali Trojkráľový beh obcou Kriváň, bežať prišlo spolu 176 účastníkov. "Koncom januára bude u nás akcia s názvom Hasiči Hasičom. Je to oceňovanie dobrovoľných a profesionálnych hasičov Banskobystrického kraja za mimoriadne činy," informoval.

Prvá zmienka o krivánskych hasičoch je z prvej Československej republiky. "Oficiálny vznik dobrovoľného hasičského zboru v Kriváni je z roku 1952. V minulosti disponoval striekačkou DS16, neskôr Tatrou 805 a Aviou A30," vymenoval Suja s tým, že v tých časoch bol jedným z najaktívnejších vo Zvolenskom okrese. "Pravidelne sa zúčastňoval športových súťaží, kde končil na popredných miestach," ukončil. V roku 2004 mal zbor 32 členov, potom zanikol a znovu ho obnovili v roku 2018.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
15.08.2016
Dobrovoľní hasiči pripravili nočnú súťaž v požiarnom útoku
V nedeľných skorých ranných hodinách sa na futbalovom ihrisku v obci Malinová v okrese Prievidza skončila  regionálna nočná súťaž dobrovoľných hasičských zborov (DHZ).
viac
09.01.2017
MV SR plánuje zvýšiť príspevky pre dobrovoľné hasičské zbory obcí
Príspevky pre dobrovoľné hasičské zbory obcí by sa mali zvýšiť. Uvažuje o tom Ministerstvo vnútra (MV) SR, ktoré pripravuje novelu príslušnej vyhlášky.
viac
15.08.2019
Dobrovoľní hasiči v Šali-Veči oslávia 140. výročie svojej existencie
Ukážkami výstroja i zásahovej techniky oslávi Dobrovoľný hasičský zbor v šalianskej mestskej časti Veča 140. výročie svojej existencie. V rámci osláv pripravili dobrovoľní hasiči v sobotu (17. 8.) program aj pre verejnosť.
viac
08.06.2020
Dobrovoľní hasiči dostali cisternu, mesto im postaví aj garáž
Dobrovoľní hasiči z liptovskomikulášskej mestskej časti Liptovská Ondrašová budú pri zásahoch využívať novú hasičskú cisternu.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.32 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.99 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.69 %