Utorok 16.07.2024
Dnes má meniny 
Drahomír, Rút
°C
09.05.2023 07:45

Dobrovoľní hasiči majú novú hasičskú zbrojnicu


Ilustračná snímka: (tasr).


Po rokoch provizória sa dobrovoľní hasiči vo Vrbovom pri Piešťanoch dočkali zodpovedajúcich priestorov pre činnosť.


Svoju novú hasičskú zbrojnicu otvoria slávnostne v priestoroch bývalého internátu odevného učilišťa počas Vrbovského jarmoku v sobotu 13. mája. Informoval o tom predseda miestneho dobrovoľného hasičského zboru (DHZ) Filip Gono.

DHZ vo Vrbovom má takmer 150-ročnú históriu, vznikol v roku 1880, no v poslednom období čelil organizačným i priestorovým problémom. Jeho činnosť bola po dočasnom pozastavení obnovená po prijatí zákona o ochrane pred požiarmi a do minulého roka sídlil aj v provizórnych podmienkach. Najskôr v areáli mestských služieb, neskôr v garáži zdravotného strediska.

"Nemali sme tam tečúcu vodu, sociálne zariadenie ani spoločenskú miestnosť, a keď objekt prešiel do rúk súkromného vlastníka, odpojili nás aj od elektriny," spomína Gono. Mesto sa podľa jeho slov podujalo situáciu riešiť, radnica si vyhliadla na umiestnenie DHZ opustené priestory po hasičoch bývalého podniku Trikota. V začiatku získala dva granty od ministerstva vnútra na obnovu po zhruba 30 000 eur a priložila aj vlastné prostriedky, ale na celkovú realizáciu zbrojnice bolo potrebné podľa Gona zháňať aj ďalšie a stavbu pozastavili. "Pokračovalo sa až začiatkom roka 2022," doplnil.

V súčasnosti majú dobrovoľní hasiči vo Vrbovom modernú zbrojnicu. "Je tam garáž na zásahovú techniku, dielňa, zázemie pre zásahovú činnosť, šatňa, sociálne priestory, kancelária, spoločenská miestnosť," vymenoval predseda DHZ. Ako bonus zrealizovalo mesto nad zbrojnicou dva mestské byty. "Boli prioritne určené pre členov zboru a aj sa tak využívajú," informoval. DHZ má 49 členov, z nich 21 je nasadzovaných na zásahy. "Máme ich okolo 60 ročne, čo nás radí medzi najaktívnejšie zbory v rámci okresov Piešťany a Hlohovec," doplnil Gono. Teší ho, že prevažnú časť tvoria mladí ľudia.

Na deň otvorenia na dopoludnie pripravili akt slávnostného prestrihnutia pásky. Na popoludnie potom zbrojnicu sprístupnia verejnosti, na dvore vystavia techniku vlastnú i požičanú zo spriatelených zborov.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
02.09.2016
V Brodne oslávili 95. výročie založenia dobrovoľného hasičského zboru
Jubilejný 20. ročník hasičskej súťaže a 4. ročník súťaže o putovný pohár DHZ prilákal do Brodna množstvo ľudí.
viac
31.08.2019
Dobrovoľní hasiči vo Fiľakove oslávili 125. výročie. Dostali novú zbrojnicu
Mesto pre DHZ zrekonštruovalo priestory v garážach mestského bytového podniku Filbyt. Samospráva na tento účel získala z Ministerstva vnútra SR dotáciu takmer 30-tisíc eur. Novú zbrojnicu odovzdali počas osláv Dní mesta.
viac
02.05.2020
Dobrovoľní hasiči zo Záskalia si svojpomocne vynovili zbrojnicu
Dobrovoľní hasiči zo Záskalia, mestskej časti Dolného Kubína, si svojpomocne vymaľovali garáž a opravili opadanú omietku v budove miestnej hasičskej zbrojnice. S materiálom im pomohlo mesto.
viac
08.06.2020
Dobrovoľní hasiči dostali cisternu, mesto im postaví aj garáž
Dobrovoľní hasiči z liptovskomikulášskej mestskej časti Liptovská Ondrašová budú pri zásahoch využívať novú hasičskú cisternu.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.22 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.13 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.64 %