Štvrtok 21.10.2021
Dnes má meniny 
Uršuľa
°C
17.09.2021 12:05

Dobrovoľníci čiastočne obnovili židovský cintorín v Ilave


Ilustračná snímka


Revitalizáciu najmä v podobe očistenia náhrobkov pochovaných ľudí zabezpečili dobrovoľníci z radov obyvateľov mesta pri príležitosti Dní európskeho kultúrneho dedičstva.


Dobrovoľníci čiastočne obnovili židovský cintorín v Ilave     

idovský cintorín v Ilave prešiel čiastočnou obnovou. Revitalizáciu najmä v podobe očistenia náhrobkov pochovaných ľudí zabezpečili dobrovoľníci z radov obyvateľov mesta pri príležitosti Dní európskeho kultúrneho dedičstva.

Naposledy prešlo pietne miesto väčšou úpravou v polovici 90. rokov 20. storočia.         

Brigádu na židovskom cintoríne mesto nazvalo Odkrývajme málo známu minulosť Ilavy, dobrovoľníci sa počas nej postarali o časť areálu židovského cintorína, očistili náhrobky, ostrihali náletové dreviny, priblížila vedúca oddelenia kultúry Mestského úradu v Ilave Veronika Klobučníková.       

Pomôcť s obnovou židovského cintorína prišiel i Stanislav Troška z Tuchyne. "Cintorín bol celý zarastený, nebol ešte poriadne uprataný okrem spodnej časti, kde sa kosilo. Vrchné náhrobky boli celé zarastené," opísal Troška.       

Dobrovoľníci sa snažili odkryť náhrobky, ktoré patria medzi tie vzácnejšie. "Podarilo sa nám odkryť schody, ktoré nebolo vidieť. Smerujú hore k náhrobku rabína a k rodine Lewinovcov. Ako je napísané v Biblii, spomienka na zosnulého tvorí našu budúcnosť. Najdôležitejšie je preto nájsť rabínov a iných dôležitých ľudí. Je to podľa mňa historický deň pre Ilavu v tomto smere," priblížil.       

"V Ilave pred druhou svetovou vojnou bola pomerne veľká židovská obec. V tragédii tej doby títo ľudia od nás odišli a zostal nám po nich len židovský cintorín, o ktorý sa snažíme starať, aby bol dôstojným pietnym miestom," skonštatoval primátor Viktor Wiedermann.       

Židovský cintorín existuje od konca 18. a začiatku 19. storočia, verejnosť tam má zakázaný vstup. "Z náhrobných kameňov je vidieť, že sa tam pochovávalo naposledy v roku 1963. To bol pochovaný starý otec profesora Pavla Traubnera. Sú tam pochovaní aj významní rabíni, ktorí v Ilave pôsobili. Medzi najvýznamnejších patril David Lewin, viedol školu Talmud Tora, za jeho pôsobenia tu bola postavená i jedna nová synagóga," priblížila kronikárka mesta Magdaléna Kobzová.         

Samospráva sa ešte v roku 2019 so zástupcami židovskej obce dohodla, že sa bude o cintorín intenzívnejšie starať. Uplynulá brigáda bola za posledné roky prvým väčším zásahom. "Zatiaľ neplánujeme väčšiu rekonštrukciu, ale keďže momentálne zabezpečujeme rekonštrukciu mestského múzea, v rámci novej expozície, ktorú pripravujeme, chceme jej časť venovať práve židovskej obci a pamiatke ľudí, ktorí už medzi nami nie sú. Chceme, aby táto informácia bola zachovaná aj pre ďalšie generácie," dodal primátor.               

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
12.06.2017
Na Devíne sa opäť stretli dobrovoľníci s cieľom vyčistenia areálu
Hlavné mesto pripravilo v piatok (9. 6.) akciu čistenia areálu hradu Národnej kultúrnej pamiatky Hrad Devín v spolupráci s Mestským múzeom mesta Bratislavy. Akcia bola súčasťou celoslovenského dobrovoľníckeho podujatia organizovaného Nadáciou Pontis s názvom "Naše mesto 2017".
viac
02.09.2018
Práce na obnove hradu vykonávajú rovnako ako v stredoveku, ručne
Aj tento rok pokračujú záchranné práce na hrade Dobrá Voda v okrese Trnava. Dobrovoľníci v spolupráci s profesionálmi sa zameriavajú na obnovu zrútenej časti múru jeho východnej bašty.
viac
30.07.2019
Dobrovoľníci začali v Zborove s brigádou na vojnovom cintoríne
Nemeckí a slovenskí dobrovoľníci začali v pondelok v Zborove v okrese Bardejov dvojtýždňovú brigádu na nemeckých vojnových cintorínoch.
viac
14.04.2020
Zničený židovský cintorín obnovujú, podpora prišla z mnohých krajín
Židovský cintorín na brehu Oravskej priehrady v Námestove, ktorý koncom minulého roka spustošili vandali, začali v apríli rekonštruovať. Desiatky pomníkov už v týchto dňoch opäť stoja na mieste.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.66 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.76 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.58 %