Nedeľa 21.07.2024
Dnes má meniny 
Daniel
°C
05.01.2023 03:20

Dobrá Niva chce tento rok budovať novú ČOV, zaviedla tiež poplatok za rozvoj


Dobrá Niva.


Vybudovanie novej čistiarne odpadových vôd (ČOV) a následné prepojenie starej ČOV s novou a tiež spustenie procesu jednoduchých pozemkových úprav v lokalite IBV Nad Višničkami, to sú hlavné priority vedenia obce Dobrá Niva v okrese Zvolen na tento rok.


"Pri všetkých veľkých investíciách je to podmienené tým, že na ne získame finančné prostriedky z grantov. Veľká časť plánovaných stavieb je totiž totožná s tými, ktoré boli rozpočtované aj po minulé obdobia, ale pre nezískanie financií alebo iné problémy sa nemohli zrealizovať," informuje starosta obce Milan Jakubík. K takým patrí aj dlhšie plánované budovanie novej oddychovej zóny v obci.

Celkový rozpočet obce s približne 1850 obyvateľmi bol zostavený a schválený koncom uplynulého roku ako vyrovnaný vo výške približne 3,09 milióna eur.

"V rozpočte sú aj investície, ktoré budeme riešiť z vlastných peňazí. Tam patrí napríklad vodovod v lokalite IBV Za Mlyn, oprava mosta na Ulici E. M. Šoltésovej, oprava havarijného stavu kanalizácie v škole, nákup kosačky, osvetlenie multifunkčného ihriska, posilnenie kamerového systému. Na realizáciu týchto investičných aktivít je plánové použiť aj rezervný fond vo výške 105 000 eur," vymenoval starosta. Podľa neho v rozpočte je premietnutá aj aktuálna situácia odrážajúca zvýšené ceny všetkých energií, materiálov a s tým spojené ceny služieb.

Pre zvýšenie nákladov dochádza však v obci aj k zvýšeniu poplatkov a daní. Najviac sa to bude týkať poplatku za odpad, ktorý sa zvýšil na 30 eur na osobu a rok. "Novinkou je zavedenie nového VZN, ktoré bude hovoriť o poplatku za rozvoj, ktorý sa bude týkať vznikajúcich novostavieb či rozsiahlejších rekonštrukcií vyžadujúcich si stavebné povolenie. Toto VZN má zavedené viacero miest a obcí a príjmy z neho plynúce kompenzujú zvýšené náklady samospráv bez toho, aby to museli znášať všetci obyvatelia paušálne," dodal Jakubík.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
20.08.2018
V obci Ploské pracujú na čističke odpadových vôd
Na dokončení stavby čističky odpadových vôd (ČOV) aktuálne pracuje samospráva Ploského v okrese Košice-okolie. V prevádzke by mohla byť v budúcom roku, obec ešte potrebuje technológiu za 150.000 eur. Pre TASR to povedal starosta Ploského František Petro.
viac
10.08.2019
Do stredných škôl trnavská župa v tomto roku investuje 4,7 mil. eur
Trnavská župa vyčlenila v roku 2019 na modernizáciu a rekonštrukciu budov stredných škôl 4,7 mil. €. Finančné prostriedky smerujú na rekonštrukcie internátov, telocviční, modernizácie učební, opravy fasád, kotolní, sociálnych zariadení a pod.
viac
04.05.2021
V obci Nová Dedinka plánujú vybudovať čistiareň odpadových vôd
V Novej Dedinke v Seneckom okrese plánuje obec vybudovať čistiareň odpadových vôd (ČOV). Umiestnená má byť pri regionálnej ceste III/1062, zhruba 200 metrov od najbližšej bytovej zástavby v extraviláne obce.
viac
21.04.2022
Senec dokončuje stavebné práce na čistiarni odpadových vôd
Mesto Senec dokončuje stavebné práce na čistiarni odpadových vôd (ČOV) na Šamorínskej ulici. Samospráva o tom informuje na svojom webe s tým, že sa to týka novej aktivačnej nádrže a dosadzovacích nádrží. Rovnako aj rekonštrukčných prác na existujúcich objektoch.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.24 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.13 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.63 %