Pondelok 19.04.2021
Dnes má meniny 
Jela
°C
03.03.2021 01:25

Do ŽSK sa vlani dostalo cez IROP vyše sedem miliónov eur


Snímka zdroj: (ŽSK).


Do Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) sa v roku 2020 dostali z Európskeho fondu regionálneho rozvoja finančné prostriedky vo výške zhruba sedem miliónov eur.


ŽSK, ktorý v programovacom období 2014 – 2020 plní úlohu sprostredkovateľského orgánu pre Integrovaný regionálny operačný program (IROP), o tom informoval na svojej internetovej stránke.

Po realizácii schválených projektov vznikne na území kraja zhruba 40 kilometrov (km) nových cyklodopravných trás, osem nových zariadení sociálnych služieb na komunitnej úrovni, šesť zariadení starostlivosti o deti do troch rokov veku – jaslí a 718 nových miest v materských školách. V 83 základných školách miest a obcí môžu žiaci využívať nové odborné učebne fyziky, chémie, IT, polytechniky a tiež obnovený knižničný fond, uviedol ŽSK.

„Vďaka úspešnej implementácii schválených projektov dôjde aj ku skvalitneniu odborného vzdelávania v 14 stredných odborných školách v kraji. Finančné prostriedky smerovali tiež do verejnej osobnej dopravy. V autobusoch prímestskej dopravy sa zaviedli nové informačné systémy, vybudovalo sa a zmodernizovalo 12 integrovaných zastávok a zaviedol sa jeden parkovací systém,” doplnil samosprávny kraj.

V ŽSK sa tiež vybuduje približne 18,49 km kanalizačnej siete, zhruba dva km vodovodnej siete, zrekonštruuje a zintenzifikuje sa jeden zdroj podzemných vôd a zrekonštruuje sa jedna čistiareň odpadových vôd. V mestách Liptovský Mikuláš, Liptovský Hrádok a Čadca sa zrevitalizujú tri vnútrobloky sídlisk, dodal ŽSK.

Ku koncu roka 2020 bolo na sprostredkovateľskom orgáne ŽSK v implementácii 162 projektov v objeme 46,1 milióna eur. „Záväzok pre rok 2020 bolo vyčerpať v území Žilinského kraja 4,48 milióna eur. Manažéri sprostredkovateľského orgánu spracovali 131 žiadostí o platbu vo výške 7,06 milióna eur, čím splnili záväzok v čerpaní na takmer 160 percent a výraznou mierou prispeli k odvráteniu dekomitmentu ('prepadnutiu') finančných prostriedkov z IROP,” dodal ŽSK.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
25.09.2020
Mesto získalo na modernizáciu učební ZŠ viac ako jeden milión eur
Mesto Žilina získalo viac ako jeden milión eur z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP) na modernizáciu odborných učební základných škôl (ZŠ).
viac
22.10.2020
Výzva na podporu komplexného prístupu v MRK v PSK
Ministerstvo vnútra SR ako sprostredkovateľský orgán pre časť OPĽZ vyhlásilo výzvu na predkladanie žiadostí o nenávratný finančný príspevok zameranú na podporu komplexného prístupu v šiestich obciach s marginalizovanými rómskymi komunitami v Prešovskom kraji.
viac
16.11.2020
Župné organizácie získali eurofondy na zelené projekty
Deväť organizácií v zriaďovateľskej pôsobnosti Trnavského samosprávneho kraja získalo vyše 2,5 mil. eur z eurofondov na zvýšenie podielu výroby energie z obnoviteľných zdrojov.
viac
02.02.2021
KSK vlani dosiahol najvyššie čerpanie z IROP spomedzi krajov
Košický samosprávny kraj (KSK), ktorý je sprostredkovateľským orgánom (SO) pre Integrovaný regionálny operačný program (IROP), sa stal lídrom v čerpaní eurofondov v rámci tohto programu spomedzi všetkých samosprávnych krajov.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.65 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.65 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.69 %