Kúpele Nimnica.
K podpísanej zmluve o výstavbe prvej časti Vážskej cyklotrasy vedúcej od hranice s Trnavským samosprávnym krajom do Nového Mesta nad Váhom pribudol podpis druhej zmluvy. Na základe nej kraj v dohľadnej dobe postaví aj druhý úsek Vážskej cyklomagistrály, a to na úseku Púchov – Nosická priehrada.
Keď bude Vážska cyklotrasa kompletne vybudovaná, dosiahne dĺžku 100 km. Povedie totiž naprieč celým Trenčianskym samosprávnym krajom (TSK). Cyklisti sa po nej budú môcť odviezť od hranice so Žilinským samosprávnym krajom popri Váhu až po hranicu s Trnavským krajom. Cyklotrasa bude segregovaná, čo znamená, že ku kontaktu cyklistov s automobilovou dopravou, resp. cestnými komunikáciami dôjde len minimálne. Prevažná časť Vážskej cyklotrasy povedie po ochranných hrádzach starého koryta Váhu a vytvorí adekvátne podmienky pre bezpečnú cyklistiku. Zároveň rozšíri možnosti trávenia voľného času na dvoch kolesách. Okrem toho by Vážska cyklotrasa mala byť aj vhodnou alternatívou na dopravu do práce, a to práve na bicykli.
V súčasnosti je stavba tohto veľkého cyklistického projektu rozdelená na 8 častí. Najbližšie k výstavbe je jej prvá časť, vedúca od hranice s Trnavským samosprávnym krajom po Nové Mesto nad Váhom. TSK ako investor stavby v auguste tohto roku podpísal zmluvu s realizátorom stavby, so spoločnosťou STRABAG, s. r. o. Rovnaká spoločnosť zrealizuje aj výstavbu druhej z ôsmich častí Vážskej cyklotrasy. Trenčiansky samosprávny kraj dnes so zástupcami spoločnosti totiž podpísal zmluvu o výstavbe cyklotrasy na úseku Púchov – Nosická priehrada. Táto časť magistrály presahuje dĺžku 4 000 m a náklady na jej výstavbu sa vyšplhajú na 2,9 mil. €. „Doba výstavby je plánovaná na 112 dní. Pokiaľ ide o parametre cyklotrasy, hovoríme o 3 m širokej asfaltovej ceste zahŕňajúcej jazdu v oboch smeroch. Cyklotrasa bude segregovaná, teda oddelená od automobilovej dopravy aj od chodcov, ktorí budú využívať už dnes existujúci chodník na násype medzi Púchovom a Nimnicou,“ priblížil predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslav Baška s tým, že samotnému začiatku výstavby cyklotrasy ešte predchádzajú prípravné práce.
Prínos cyklotrasy pre malých aj veľkých cyklistov, ktorá povedie aj katastrom obce Nimnica a mesta Púchov, si pochvaľuje aj nimnický starosta Ladislav Ďureček a tiež mesto Púchov. „Toto je naozaj ten moment, keď nám padá kameň zo srdca a vidíme, že cyklotrasy sa zhmotňujú a budú slúžiť v prospech obyvateľov mesta,“ vyjadril potešenie najmä nad bezpečnosťou pre cyklistov vďaka novej cyklotrase zástupca primátora mesta Púchov Roman Hvizdák. Vážska cyklomagistrála má tiež ambíciu stať sa hlavnou cyklistickou tepnou kraja, na ktorú sa bude postupne napájať ďalšia cyklistická infraštruktúra. „So starostami púchovskej doliny máme záujem prepojiť cyklotrasy z našej doliny na Vážsku cyklotrasu, ktorá povedie až po hranicu kraja,“ komentoval poslanec Zastupiteľstva Trenčianskeho samosprávneho kraja a starosta obce Dohňany Milan Panáček.
Cyklotrasa môže byť navyše v budúcnosti aj spojkou medzi 3 kúpeľnými mestami - Nimnicou, Trenčianskymi Teplicami a Piešťanmi v Trnavskom kraji. „Popri zdravotnej starostlivosti budujeme kúpele ako stredisko cestovného ruchu. Tešíme sa všetkým cestám, ktoré ľuďom pomôžu dostať sa do kúpeľov a budú pre nich pohodlné či dokonca spojené so športovou aktivitou. Chceme byť destinácia, v ktorej sa ľudia zastavia a v ktorej ich čakajú okrem relaxácie aj nové zážitky. Preto výstavbu cyklotrasy vnímam ako krok dobrým smerom,“ vyjadril sa výkonný riaditeľ Kúpeľov Nimnica František Halmeš. Zmluva o výstavbe cyklotrasy na úseku Púchov – Nosická priehrada sa totiž dnes podpisovala práve v priestoroch Kúpeľov Nimnica aj v prítomnosti kúpeľných hostí.
Výstavbu dvoch spomínaných úsekov Vážskej cyklotrasy od hranice s Trnavským samosprávnym krajom po Nové Mesto nad Váhom a od mesta Púchov po Nosickú priehradu zo svojho rozpočtu hradí Trenčiansky samosprávny kraj. Na realizáciu zvyšných 6 úsekov Vážskej cyklotrasy plánuje TSK využiť finančné prostriedky z európskych fondov, konkrétne z Integrovaného regionálneho operačného programu. „Tento rok chceme získať územné rozhodnutia na dva úseky cyklotrasy, a to od Nového Mesta nad Váhom po Trenčín a od mesta Považská Bystrica po hranicu so Žilinským samosprávnym krajom,“ dodal župan ako pôvodca myšlienky výstavby Vážskej cyklotrasy.