Pondelok 29.05.2023
Dnes má meniny 
Vilma
°C
27.04.2022 08:25

Cyklotrasa do Dražoviec bude drahšia, poslanci schválili ďalšie peniaze


Ilustračná snímka: (tasr).


Výstavba cyklotrasy z Nitry do mestskej časti Dražovce sa predraží o takmer 150 000 eur. Podľa mestského úradu je to spôsobené zmenami v projekte.


Pôvodná projektová dokumentácie počítala s výstavbou dva metre širokej cyklotrasy na hrádzi potoka Dobrotka. Tá je však širšia, a tak sa aj asfaltová plocha rozšírila z dvoch na tri metre. „Preto je potrebných ďalších 95 000 eur,“ uviedol Vladimír Ballay z odboru projektového a strategického riadenia.

Ako pripomenul, ďalšie náklady vyplynuli z požiadavky Slovenského vodárenského podniku, ktorý chce hrádzu využívať aj pre svoju techniku. „Preto si dal požiadavku, aby cyklotrasa mala nosnosť ich nákladných áut. Zhotoviteľ, ktorý vyhral súťaž, urobil záťažové skúšky a tie ukázali, že hrádza nie je dostatočne zhutnená. Z toho vznikla požiadavka na ďalších približne 53 000 eur. Z tohto je zložená suma, ktorú potrebujeme doplniť na výstavbu cyklotrasy Nitra – Dražovce,“ vysvetlil Ballay.

Viacerým mestským poslancom sa však zvyšovanie nákladov nepáčilo. „Žasnem nad tým, že ideme budovať cyklotrasu pre nákladné autá. Keď ich raz hrádza neunesie, tak ich neunesie. Ja by som tam žiadne ďalšie peniaze nedával,“ skonštatoval poslanec Miloš Dovičovič.

Podľa poslanca Pavla Obertáša by mal v takýchto prípadoch niesť svoj diel zodpovednosti aj projektant. „Ten by mal dodať všetko, čo treba, aj k stavebnému povoleniu. Takže zrejme niečo bolo zanedbané. Kedy už konečne bude aj projektant, ktorý zobral peniaze za projekt, znášať prípadné chyby?“ pýtal sa na rokovaní zastupiteľstva.

Mestskí poslanci napokon dodatočné peniaze na dostavbu cyklotrasy schválili. „Dofinancujeme ju z poplatku za rozvoj, ktorý sa vybral zo strategického parku, ktorým bude cyklotrasa viesť,“ uviedol primátor Marek Hattas.

Projekt cyklotrasy, ktorá vedie z Nitry cez priemyselný park do Dražoviec, sa pripravuje už dlhšiu dobu. Územné rozhodnutie bolo vydané ešte v roku 2015. Mesto na jej výstavbu pred časom získalo dotáciu z Európskej únie v hodnote viac ako 240 000 eur. Trasa bude viesť popri potoku Dobrotka z mestského praku na Sihoti až po Kultúrnu ulicu v Dražovciach.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
19.06.2017
Rozpočet mesta poslanci navýšili o takmer 190 000 eur
Tretiu zmenu rozpočtu v tomto roku schválili poslanci mestského zastupiteľstva v Spišskej Belej na svojom ostatnom zasadnutí. Príjmy aj výdavky boli navýšené zhodne o 189 984 eur.
viac
12.07.2021
Výstavba cyklotrasy do Dražoviec by sa mohla začať o niekoľko týždňov
Niekoľko rokov pripravovaná výstavba cyklotrasy, ktorá spojí centrum Nitry s mestskou časťou Dražovce, by sa mohla začať už v priebehu tohto leta. Mesto už pred časom získalo na stavbu dotáciu z Európskej únie v hodnote viac ako 240 000 eur.
viac
30.03.2022
Výstavba cyklotrasy do Dražoviec sa začne v období okolo Veľkej noci
V Nitre vzniká nová cyklotrasa, ktorá prepojí krajské mesto s mestskou časťou Dražovce. Zmluvu so zhotoviteľom cyklotrasy podpísali zástupcovia samosprávy koncom marca.
viac
25.06.2022
Cyklotrasa spájajúca Nitru s Dražovcami bude hotová v júli
Nová cyklotrasa, ktorá prepojí mesto Nitra s mestskou časťou Dražovce, by mala byť hotová v priebehu budúceho mesiaca. Aktuálne sa finalizujú práce na jej výstavbe, informovala nitrianska radnica. Výstavba cyklotrasy sa začala v apríli, trvať by mala tri mesiace.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.24 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.96 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.81 %