Streda 13.11.2019
Dnes má meniny 
Stanislav
°C
19.02.2019 11:45

Čo pripravuje Európska chemická agentúra na ochranu pred mikroplastmi


Ilustračná snímka


Európska chemická agentúra (ECHA) pripravuje návrh na zákaz súčasného používania 90 percent druhov mikroplastov. Prijatím tohto opatrenia by podľa ECHA bolo možné každoročne postupne predísť výrobe 36-tisíc ton mikroplastových častíc a vláken, ktoré sú pridávané najmä do drogériových výrobkov.


 Odporúčané opatrenia, na ktoré čaká EÚ, by mohli po ich prijatí vojsť do platnosti už v budúcom roku.

ECHA zverejnila, že v súčasnosti zámerne pridávané mikroplasty sa najviac hromadia v splaškových kaloch, ktoré sa využívajú ako hnojivá. Iba neporovnateľne nižšie percento týchto mikročastíc sa priamo uvoľňuje do vodného prostredia. Vzhľadom na doterajšie zistenia predstavujú dlhoročné riziko pre zdravie živých organizmov (vrátane človeka) a vôbec pre životné prostredie. To je dôvod, pre ktorý ich obmedzenie na úrovni štátov EÚ považuje ECHA za odôvodnený. 

Predpokladá sa, že návrh ECHA sa stane súčasťou smernice o opatreniach ohľadne postupného riešenia budúcnosti odpadov  v rámci štátov EÚ, ktorú Európsky parlament avizoval koncom minulého roka.

ECHA, ktorá sídli vo fínskych Helsinkách, bola zriadená v roku 2007. Zamestnáva vyše 600 pracovníkov.  Spolupracuje s medzinárodnými organizáciami a ďalšími zainteresovanými stranami s cieľom podporovať bezpečné používanie chemických látok, vrátane identifikácie takých, ktoré vzbudzujú obavy, a zároveň prijíma opatrenia týkajúce sa riadenia týchto rizík.

Autor: (pš)


komentáre
SHOW ALL
podobné
20.04.2016
Slovensko optikou Európskej komisie
Európska komisia koncom februára schválila správu o Slovensku, ktorá analyzuje aktuálnu situáciu a predstavuje výzvy aj trendy, v ktorých by sme mali pokračovať. Mnohé z nich sa v rôznej miere dotýkajú aj miestnej územnej samosprávy. Preto si zaslúžia zvýšenú pozornosť aj zo strany miest a obcí.
viac
06.03.2017
Primátor predloží poslancom pôvodné VZN o zákaze hazardu
Petičný výbor zložený zo starostov mestských častí na čele s primátorom Bratislavy Ivom Nesrovnalom sa vo štvrtok (2. 3.) stretol, aby prediskutoval ďalší postup pri všeobecne záväznom nariadení o zákaze hazardu.
viac
31.05.2018
Envirorezort víta návrh Európskej komisie zakázať niektoré plastové výrobky
Návrh Európskej komisie zameraný na desať druhov jednorazových plastových výrobkov, ktoré sa najčastejšie vyskytujú v oceánoch, envirorezort víta. Pre TASR to povedal Michal Lukáč z odboru komunikácie rezortu.
viac
09.07.2018
Envirorezort navrhuje podporiť európsky zákaz niektorých plastových výrobkov
Slovensko pravdepodobne podporí návrh Európskej komisie, ktorý má zamedziť vplyvu niektorých plastových výrobkov na životné prostredie. Vyplýva to z riadneho predbežného stanoviska, ktoré envirorezort predložil do medzirezortného pripomienkového konania.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.82 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.76 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.42 %