Nedeľa 10.12.2023
Dnes má meniny 
Radúz
°C
28.08.2023 08:25

Chodníková novela sa dotkne najmä častí mesta s rodinnými domami


Ilustračná snímka: (tasr).


Takzvaná chodníková novela, ktorá vstúpi do platnosti začiatkom októbra, sa v Žiari nad Hronom najviac dotkne lokalít s individuálnou bytovou výstavbou (IBV). Uviedol to vedúci kancelárie primátora mesta Martin Baláž s tým, že na účinnosť zákona sa samospráva pripravovala s predstihom.


"Niektoré opatrenia sme robili ešte pred jeho platnosťou. V niektorých častiach mesta máme vyhradený chodník na parkovanie, miesta sú značené," priblížil Baláž. Ako dodal, napríklad na Svitavskej ulici sú pri vozovke na oboch stranách chodníky, mesto preto jeden z nich určilo výhradne na parkovanie.

V tomto roku samospráva v súvislosti s chodníkovou novelou zmonitorovala celé mesto. "V niektorých častiach, kde je parkovanie na chodníkoch možné, sme miesta označili vodorovným značením, niekde sme zmenili spôsob parkovania zo šikmého na kolmé a vzniklo tak viac parkovacích miest, ktoré nahradia neoficiálne parkovanie na chodníkoch," doplnil Baláž s tým, že mesto už v minulosti zjednosmernilo niektoré ulice z dôvodu parkovania po okraji vozovky.

Zavedenie chodníkovej novely sa podľa mesta najviac dotkne lokalít s IBV, kde sú rodinné domy a pomerne úzke komunikácie. Na miestach, kde to podmienky dovoľovali, samospráva označila možnosť parkovania na chodníkoch, v niektorých uliciach to však možné nebude. "Na druhej strane, obyvatelia rodinných domov by mali mať priestor na parkovanie na svojich pozemkoch," dodal Baláž.

Novela zákona o cestnej premávke, ktorá neumožňuje autám stáť na chodníku ani v prípade, ak na ňom zostane priestor 1,5 metra pre chodcov, vstúpila do platnosti vlani v marci. Prechodné obdobie, počas ktorého mali mestá a obce čas sa na túto zmenu pripraviť, sa končí 30. septembra.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
07.05.2022
Kraj podporí zip-line aj vodácky kemp v okrese Žiar nad Hronom
Poslanci Zastupiteľstva Banskobystrického samosprávneho kraja odsúhlasili aj podporu pre dva projekty, ktoré prispejú k rozvoju cestovného ruchu v okrese Žiar nad Hronom. Po 150-tisíc eur prispeje župa na vybudovanie zip-line na Skalke v Kremnici a výstavbu ekokempu v Šášovskom Podhradí.
viac
13.01.2023
Pre vysoké náklady obmedzia osvetlenie na viacerých uliciach
Mesto Žiar nad Hronom od stredy obmedzí verejné osvetlenie na viacerých uliciach, svietiť tu bude len každé druhé svietidlo. Dôvodom sú vysoké náklady za odoberanú elektrickú energiu a nedostatok informácií o avizovaných štátnych kompenzáciách.
viac
11.08.2023
Zrekonštruovanú krytú plaváreň plánuje mesto otvoriť v septembri
V meste Žiar nad Hronom bude po štyroch rokoch pre verejnosť opäť prístupná krytá plaváreň. Po rozsiahlej rekonštrukcii ju mesto plánuje oficiálne otvoriť v septembri, v súčasnosti sa v rámci projektu uskutočňujú už len dokončovacie práce.
viac
09.12.2023
Mesto pozýva na 12-hodinovú štafetu nepretržitého plávania
Žiarsku krytú plaváreň, ktorú po komplexnej rekonštrukcii opätovne otvorili v septembri tohto roka, si budú môcť všetci záujemcovia vyskúšať v sobotu 9. decembra bezplatne. Od 8.00 do 20.00 h sa tu bude konať 12-hodinová štafeta nepretržitého plávania pod názvom Rozplávajme Žiar.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.11 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.95 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.94 %