Ilustračná snímka (Nadácia VÚB)
Už po piaty raz sa mohli organizácie uchádzať o grant z programu Nadácie VÚB Envirogranty. Tento rok prejavilo záujem o podporu až 128 projektov, zacielených na pozitívne zmeny v ochrane prírody, osvete v environmentálnych témach aj sociálno-ekologickom podnikaní.
Na základe tohto dopytu a kvality predložených návrhov Nadácia VÚB navýšila pôvodne plánovanú sumu podpory a na konci roka prerozdeľuje takmer 70-tisíc eur až desiatim organizáciám naprieč celým Slovenskom.
Aktuálny ročník programu Envirogranty znovu potvrdil, že možnosti získavania zdrojov pre iniciatívy prispievajúce k posilňovaniu ochrany biodiverzity, rôzne kreatívne formy enviro vzdelávania pre všetky vekové kategórie či nádejné ekologicko-sociálne projekty sú stále obmedzené a poddimenzované. „Množstvo neziskových organizácií, ochranárskych združení a environmentálne zodpovedných škôl ukazuje, že podpora firemných nadácií je pre ne dôležitá. My si ich nasadenie pre ochranu prírody veľmi vážime. A rovnako si ceníme dôveru, ktorú majú v nás ako svojich partnerov v tomto úsilí. Preto sme sa rozhodli navýšiť pôvodne pripravený objem podpory a posielame granty až desiatim organizáciám,“ hovorí predseda správnej rady Nadácie VÚB Jozef Kausich. V rámci grantovej podpory zelených aktivít prerozdelila Nadácia VÚB za päť ročníkov svojho programu Envirogranty a enviroceny Atlas sumu už takmer 550-tisíc eur.
Zelenú na svoju prácu dostáva 10 projektov
Túto jeseň sa svojimi projektmi do grantovej výzvy zapojilo celkovo 128 subjektov, ktoré predložili spolu 111 projektov zameraných na oblasť environmentálnej výchovy, vzdelávania a osvety, 10 návrhov v oblasti ochrany biodiverzity a životného prostredia a 7 projektov ekologicko-sociálneho podnikania.
Nezávislá odborná komisia vybrala týchto 10 organizácií z celého Slovenska, ktoré získavajú grantovú podporu v celkovej výške takmer 70-tisíc eur:
- Nature Life (BB kraj) – Cieľom projektu je realizovať obnovu tradičných kamenných studničiek na Zaježovej a v obci Sása. Zachová sa tak nielen kultúrne dedičstvo, ale zároveň sa vytvárajú vhodné podmienky pre život mnohých druhov živočíchov a rastlín viazaných na vodné biotopy.
- Škola v prírode, Kysak (KE kraj) – Cieľom projektu je vybudovať originálny náučný chodník zameraný na cestu spoznávania a prehlbovanie vzťahov detí, mládeže aj verejnosti k miestnej prírode a ekosystémom. Chodník vznikne v spolupráci s odborníkmi na ekológiu a dizajn z Fakulty umení v Košiciach.
- PRALES (BB kraj)– V projekte ide o revitalizáciu a starostlivosť o prírodne cenné nelesné lokality v širšom okolí Banskej Bystrice. Realizáciou vhodných opatrení sa zlepší stav vzácnych biotopov európskeho a národného významu na ploche viac ako 20 ha.
- OZ V tieni stromov (KE kraj) – Projekt má za cieľ vybudovať v komunitnom centre v Michalovciach spolu so študentmi škôl prírodnú klimatickú záhradu - vonkajšiu študovňu. Tá prispeje nielen k enviro vzdelávaniu, ale aj zvyšovaniu biodiverzity, obnove pôdnej mikrobioty či zadržiavaniu vody.
- Mestský podnik služieb Prešov, s.r.o. (PO kraj) – Zámerom projektu je aktívne riešiť problém znečisťovania miestneho toku dopadom z rómskej osady. Motiváciou má byť výmena triedeného odpadu za palivové drevo. Pôjde pri tom o partnerské spojenie medzi obcou, školou, urbárskou spoločnosťou a firmou nakladajúcou s odpadmi.
- Alej na Prameni (NR kraj) – Vďaka projektu bude v Nitre dobudovaná komunitná záhrada so zámerom poskytovať záhradnú terapiu. Jej cieľovou skupinou sú deti s poruchami pozornosti a správania a aktivity na tomto mieste podporia ich duševné zdravie a rozvoj vnímania a komunikačných schopností.
- Adamov dvor (PO kraj) – Myšlienkou projektu je vytvoriť v obci Rudlov v okrese Vranov nad Topľou priestor na vzdelávanie, relaxáciu a inklúziu, ktorý podporí ekologické povedomie a udržateľný spôsob života. Ten prinesie aj unikátne zážitkové aktivity, ako napr. prírodný escape room.
- Cirkevná základná škola s materskou školou sv. Gorazda v Košiciach (KE kraj) – Vďaka projektu sa premení zanedbaný a nevyužívaný pozemok na sídlisku pri škole na prírodný ekosystém so zelenými prvkami, dažďovou záhradou a výsadbou miestnych druhov rastlín. Vznikne tak unikátna ekoučebňa.
- ZŠ na ulici 17. novembra 31 v Sabinove (PO kraj) – Projekt je zameraný na zvyšovanie povedomia o dôležitosti vody a jej udržateľného využívania v prostredí školy a miestnej komunity. Cieľom je prepojiť teoretické vzdelávanie detí s praktickými aktivitami, čo povedie k hlbšiemu chápaniu významu vody pre človeka a prírodu.
- Združenie Za naše Špačince (TT kraj) –Zámerom iniciatívy je zabezpečiť nové hniezdne búdky v chránenom vtáčom území obce Špačince pri Trnave. Primárne ide o ochranu sokola rároha a ďalších dravých vtákov. V rámci projektu je naplánovaná aj výsadba nových stromov, ktoré tvoria prirodzené prostredie pre chránené vtáctvo.
Každá z vybraných organizácií získava na realizáciu navrhovaného projektu finančnú podporu do výšky 7-tisíc eur. Víťazné projekty budú realizované počas budúceho roka. Viac informácií o výsledkoch programu Envirogranty aj ďalších aktivitách je k dispozícii na www.nadaciavub.sk.