Nedeľa 10.12.2023
Dnes má meniny 
Radúz
°C
26.09.2023 03:05

Chceme kvalitnejšie vzdelávanie na našich stredných školách


Ilustračná snímka


Návrh optimalizácie siete stredných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti ŽSK je otvorený dokument, na ktorom sa podieľa odbor školstva a športu v spolupráci s útvarom hodnoty za peniaze ŽSK.


V zriaďovateľskej pôsobnosti ŽSK je 60 stredných škôl a ďalšie školské zariadenia (jedálne, školské internáty, centrá voľného času). Žiaci môžu v tomto školskom roku študovať v 177 študijných a učebných odboroch. Vývoj počtu detí a mladých ľudí v Žilinskom kraji je však dlhodobo nepriaznivý. Zatiaľ čo v roku 2003 žilo v kraji podľa údajov štatistického úradu 190 154 obyvateľov do 19 rokov v roku 2022 ich bolo už iba 142 165. Znižovanie počtu detí sa prejavuje aj na nižšom počte detí navštevujúcich stredné školy. Z toho dôvodu Zastupiteľstvo ŽSK už minulý rok na svojom 36. zasadnutí schválilo ako jednu z priorít v rámci Programu hospodárskeho a sociálneho rozvoja ŽSK na roky 2023 – 2025 optimalizáciu siete škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti ŽSK.

„Chceme, aby naše deti dostávali kvalitné vzdelanie v moderných školách, kde študenti nájdu nielen dobré podmienky a vybavenie pre výučbu, ale aj dostatok možností na kultúrne a športové aktivity, či mimoškolskú činnosť. Keďže zdroje župy sú obmedzené, hľadáme spolu s poslancami spôsob, ako ich využiť maximálne efektívne. Konečným cieľom je spojenie stredných škôl do tzv. stredoškolských kampusov, kde jeden areál využívajú viaceré školy a spoločne zdieľajú športoviská, internáty, jedálne či priestory na spoločenské aktivity,“ objasnila Erika Jurinová, predsedníčka ŽSK.

Súčasťou 8. rokovania Zastupiteľstva ŽSK boli Zmeny v sieti škôl a školských zariadení SR, konkrétne návrh na vyradenie Spojenej školy v Žiline – Bytčici vrátane jej organizačných zložiek zo siete škôl a školských zariadení SR k 31. 08. 2024 a jej zlúčenie so Strednou odbornou školou podnikania (ul. Sasinkova) v Žiline. Obe školy majú počet žiakov 250 a menej a kapacity budov sú naplnené na 50 %.

Erika Jurinová, predsedníčka ŽSK: „Našim účelom je zefektívnenie a skvalitnenie výchovno-vzdelávacieho procesu a hospodárnejšie využitie majetku ŽSK. Udržiavať a prevádzkovať budovy s vysokou energetickou náročnosťou, ktoré si vyžadujú početné investície, by bolo z našej strany nezodpovedné. Do Strednej odbornej školy v Žiline (pozn. ul. Sasinkova) sme v rokoch 2013 – 2023 investovali celkovo cca 153 tis. eur a do budovy je potrebné v najbližších rokoch investovať ďalšie finančné prostriedky. Nutná je rekonštrukcia plynovej kotolne v odhadovanej sume cca 90 tis. eur, rekonštrukcia plochej strechy za cca 140 tis. eur, do 10-tich rokov by bola potrebná modernizácia a rekonštrukcia vnútorných rozvodov a vnútorných priestorov za približne 700 tis. eur.“

Návrh na Zmeny v sieti škôl a školských zariadení bol Zastupiteľstvom ŽSK schválený. Nová adresa a názov školy bude Stredná odborná škola podnikania a služieb (ul. Hlavná 2) Žilina – Bytčica, a to od 1. septembra 2024.

Autor: (ts-ŽSK)


komentáre
SHOW ALL
podobné
28.06.2019
Župa ocenila najlepších študentov
ŽSK ocenil najlepších študentov. Sú úspešní nielen v škole, na súťažiach či olympiádach, ale organizujú aj dobrovoľnícke aktivity a dokázali pomôcť zachrániť to najcennejšie – ľudský život. Študenti a absolventi si prevzali ocenenie od županky Eriky Jurinovej v Sobášnom paláci v Bytči.
viac
18.02.2020
Ponuka župných stredných škôl sa rozrastá
Do odovzdania prihlášok na stredné školy ostáva ešte niekoľko týždňov, na školy s talentovkami už len pár dní. Žilinský samosprávny kraj ako zriaďovateľ stredných škôl svoju ponuku každoročne aktualizuje a reaguje tak na potreby trhu práce.
viac
30.10.2020
Internát strednej zdravotníckej školy zrekonštruujú za 2,2 milióna eur
Internát pri Strednej zdravotníckej škole (SZŠ) v Žiline zrekonštruujú za viac ako 2,2 milióna eur. Podľa hovorkyne Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) Martiny Remencovej odovzdali stavenisko na začiatku októbra a stavebné práce by mali trvať rok.
viac
11.03.2023
Brožúra stredných škôl 2023 je už k dispozícii
Končíte základnú školu a stále ste sa nerozhodli na akú strednú školu v Žilinskom kraji sa prihlásiť? Pomôže vám prehľad odborov v príručke stredných škôl.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.11 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.95 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.94 %