Ilustračná snímka (int).
Slávnostným podpisom partnerskej zmluvy projektu Svetlo z východu vyvrcholil 15. novembra prvý deň Inovačného fóra East room v Prešove, ktorý pokračoval do 16. novembra.
Cezhraničný projekt je zameraný na rozvoj pútnického turizmu, ktorý podporuje šírenie myšlienky Svätomariánskej púte. Koordinátorom projektu bude Prešovský samosprávny kraj (PSK) so svojím Inovačným partnerských centrom. Predseda PSK Peter Chudík pre TASR uviedol, že ich myšlienkou bolo podporiť najznámejšie pútnické miesta v kraji a preto ho nesmierne teší získanie líderskej pozície v rámci tohto projektu. „Ide o to, aby sme zatraktívnili pútnické miesta v našom kraji a previazali ich sčasti aj s pútnickými miestami v Malopoľsku a Podkarpatskom vojvodstve. Celkove je tam 13 partnerov.
Na slovenskej strane je to gréckokatolícka cirkev a pútnické miesta Litmanová a Ľutina, potom je to Spišská diecéza a Levoča, ďalej arcidiecéza rímskokatolíckej cirkvi a Gaboltov. Ide o projekt v hodnote viac ako 4,1 milióna eur,“ uviedol Chudík. Projekt získal finančnú podporu v rámci programu Interreg V-A Poľsko – Slovensko 2014-2020. Na slovenskej strane sa preinvestuje vyše 2,1 milióna eur. Podobnú sumu chcú preinvestovať na poľskej strane. Cieľom projektu je doplniť chýbajúcu infraštruktúru na pútnických miestach – na území Prešovského kraja v Litmanovej (okres Stará Ľubovňa), Ľutine (Sabinov), Levoči a Gaboltove (Bardejov). Peniaze môžu byť použité na pútnicko-informačné centrum, parkoviská, sociálne zariadenia, vstupy pre imobilných pútnikov, chodníky spojené s krížovou cestou, osvetlenie, bezpečnostné kamery, pitné fontánky, stavebné úpravy pitného prameňa s prístreškom a na informačné tabule. Projekt chce podporiť potenciál pútnického turizmu, ktorý má popredné miesto v rebríčku ponúkaných produktov cestovného ruchu. Je inšpirovaný najznámejšou pútnickou trasou do Santiaga de Compostela a vyzdvihuje všetky kultúrne, prírodné, historické, spoločenské a duchovné hodnoty na území Prešovského kraja a Podkarpatského vojvodstva. Na poľskej strane ho podporuje Podkarpatské vojvodstvo, partnermi sú Inštitút medzikultúrneho dialógu Jána Pavla II. v Krakove (Malopoľské vojvodstvo) a tri farnosti.