Piatok 21.02.2020
Dnes má meniny 
Eleonóra
°C
04.12.2016 08:01

Cezhraničný projekt podporí pútnický turizmus


Ilustračná snímka (int).


Slávnostným podpisom partnerskej zmluvy projektu Svetlo z východu vyvrcholil 15. novembra prvý deň Inovačného fóra East room v Prešove, ktorý pokračoval do 16. novembra.


Cezhraničný projekt je zameraný na rozvoj pútnického turizmu, ktorý podporuje šírenie myšlienky Svätomariánskej púte. Koordinátorom projektu bude Prešovský samosprávny kraj (PSK) so svojím Inovačným partnerských centrom.  Predseda PSK Peter Chudík pre TASR uviedol, že ich myšlienkou bolo podporiť najznámejšie pútnické miesta v kraji a preto ho nesmierne teší získanie líderskej pozície v rámci tohto projektu. „Ide o to, aby sme zatraktívnili pútnické miesta v našom kraji a previazali ich sčasti aj s pútnickými miestami v Malopoľsku a Podkarpatskom vojvodstve. Celkove je tam 13 partnerov.

Na slovenskej strane je to gréckokatolícka cirkev a pútnické miesta Litmanová a Ľutina, potom je to Spišská diecéza a Levoča, ďalej arcidiecéza rímskokatolíckej cirkvi a Gaboltov. Ide o projekt v hodnote viac ako 4,1 milióna eur,“ uviedol Chudík. Projekt získal finančnú podporu v rámci programu Interreg V-A Poľsko – Slovensko 2014-2020. Na slovenskej strane sa preinvestuje vyše 2,1 milióna eur. Podobnú sumu chcú preinvestovať na poľskej strane. Cieľom projektu je doplniť chýbajúcu infraštruktúru na pútnických miestach – na území Prešovského kraja v Litmanovej (okres Stará Ľubovňa), Ľutine (Sabinov), Levoči a Gaboltove (Bardejov). Peniaze môžu byť použité na pútnicko-informačné centrum, parkoviská, sociálne zariadenia, vstupy pre imobilných pútnikov, chodníky spojené s krížovou cestou, osvetlenie, bezpečnostné kamery, pitné fontánky, stavebné úpravy pitného prameňa s prístreškom a na informačné tabule. Projekt chce podporiť potenciál pútnického turizmu, ktorý má popredné miesto v rebríčku ponúkaných produktov cestovného ruchu. Je inšpirovaný najznámejšou pútnickou trasou do Santiaga de Compostela a vyzdvihuje všetky kultúrne, prírodné, historické, spoločenské a duchovné hodnoty na území Prešovského kraja a Podkarpatského vojvodstva. Na poľskej strane ho podporuje Podkarpatské vojvodstvo, partnermi sú Inštitút medzikultúrneho dialógu Jána Pavla II. v Krakove (Malopoľské vojvodstvo) a tri farnosti.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
28.04.2017
Nový poľsko-slovenský projekt prinesie rozhľadňu aj cyklotrasu
Vďaka cezhraničnej spolupráci vybudujú, okrem iného, novú cyklotrasu na slovensko-poľskej hranici. Bude kopírovať historickú cestu Jozefínka.
viac
12.11.2018
Správa Národného parku Poloniny realizuje ďalší cezhraničný projekt
Správa Národného parku Poloniny, ktorá má vo svojej pôsobnosti najvýchodnejšie slovenské chránené územie rozprestierajúce sa v slovensko-poľsko-ukrajinskom trojhraničí, pokračuje v spolupráci s poľským Bieščadským národným parkom.
viac
03.10.2019
Cezhraničný projekt vyvrcholí detskou konferenciou v Bytči
Prezentovať tradičné i súčasné podoby spracovania textilu je cieľom cezhraničného projektu, ktorý od mája realizujú Žilinský samosprávny kraj, Oravské kultúrne stredisko a Klub športu a kultúry vo Vlčnove. Vyvrcholením bude detská vzdelávacia konferencia.
viac
17.12.2019
Cezhraničný projekt pomôže pri onkologickej liečbe detí na Ukrajine
Na pomoc deťom s onkologickými ochoreniami a ich rodinám je zameraný dvojročný slovensko-ukrajinský projekt. S finančnou podporou z eurofondov je prioritne smerovaný na Zakarpatskú oblasť na Ukrajine.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.36 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.78 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
18.86 %