Prvé a jediné obnovené kúpele na Slovensku po 2. svetovej vojne – aj takto by sa dali charakterizovať Kúpele Červený Kláštor – Smerdžonka. Snímka zdroj: (smerdzonka.eu).
O tri mesiace zamagurská obec dostane, ako jedna z 23 na Slovensku, prívlastok „kúpeľná.“ Tým by sa mal zavŕšiť viac než dvojročný proces, za ktorým stojí aktivita samosprávy.
Z iného, nadprirodzeného sveta, vraj, podľa dávnych obyvateľov terajšieho Červeného Kláštora, vyvierala voda blízko opátstva. A práve mnísi z rádu Kartuziánov a po nich Kamaldulovia, ktorí prameň využívali v liečiteľskej praxi, dali základ legende. Tú potom začiatkom 19. storočia rozvil istý mlynár. Ten začal v stodole pre záujemcov pripravovať vo vaniach teplý kúpeľ a voda, ktorú pre jej špecifický sírovodíkový zápach pomenovali „smerdžonka“ (smradľavá), začala byť pre svoje blahodarné účinky na kožné choroby i reumatizmus čoraz viac vyhľadávaná. A pomáhala im (s krátkou prestávkou) až do 2. svetovej vojny. Tá totiž kúpele tak poznačila, že ďalších 60 rokov do nich noha pacienta nevkročila. Kúpeľná tradícia sa na území Pienin obnovila až v roku 2012 vybudovaním Kúpeľov Červený Kláštor – Smerdžonka. Tie sa už dva roky hrdia štatútom klimatických kúpeľov a čochvíľa ich vážnosť ešte vzrastie.
Plus pre obec, kúpele i región
Už v auguste 2014 totiž samospráva podala na Ministerstvo zdravotníctva SR – Inšpektorát kúpeľov a žriediel návrh na uznanie kúpeľného miesta Červený Kláštor a návrh jeho štatútu. Podľa slov starostu tomu predchádzali rokovania s pracovníkmi ministerstva zdravotníctva SR, nakoľko museli byť splnené všetky náležitosti požadované legislatívou.
Čítajte viac v Obecných novinách č. 45-46/2016 na str. 21.