Sobota 23.01.2021
Dnes má meniny 
Miloš
°C
04.12.2020 11:40

Centrum mesta zdobí betlehem od Juraja Antoňáka z Ličartoviec


Snímka zdroj: (tvkosice.sk).


Pred Konkatedrálou sv. Mikuláša už môžu Prešovčania i návštevníci mesta obdivovať drevený betlehem. Jeho autorom je Juraj Antoňák z Ličartoviec.


Ako informovala tlačová referentka Mestského úradu v Prešove Lenka Šitárová, drevený betlehem tvoria postavy v životnej veľkosti.

„Okrem Svätej Rodiny s Ježiškom v jasličkách v ňom nájdeme aj pastierov, anjelov, Troch kráľov s darmi, zvieratká a ďalšie. Spolu ide o 30 kusov drevených vyrezávaných sôch. Inštalácia tohto diela pred Konkatedrálou sv. Mikuláša trvala približne tri hodiny,” povedala Šitárová.

Autor diela Juraj Antoňák prezradil, že medzi postavami z dreva sú aj jeho vnukovia a betlehem stále postupne dopĺňa novými postavami a detailmi. Autor má vo svojej rezbárskej dielni už niekoľko stoviek plastík a reliéfov z dreva.

„V Prešove môžeme jeho unikátne dielo obdivovať už po šiesty raz. Antoňákove diela je možné nájsť po celom svete, napríklad v Kanade, Amerike, Austrálii aj v štátoch Európy. K vytvoreniu dreveného betlehemu ho inšpirovala návšteva Vatikánu v roku 2005,” doplnila Šitárová s tým, že betlehem Juraja Antoňáka zdobil centrum mesta už v roku 2007.

V Prešove sa uchováva tradícia vystavovania drevených betlehemov už 16 rokov. Prvý bol vystavený v roku 2004 a každý rok sú striedavo vystavované diela troch drevorezbárov, Mareka Mikluša, Juraja Antoňáka a Miroslava Janiča. Betlehem bude k dispozícii do 9. januára 2021.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
09.12.2016
Príbeh Vianoc na Liptove
Až do sviatku Troch kráľov bude v Jánskej doline pre turistov a dovolenkárov sprístupnený drevený betlehem. Sedem sôch, ktorým dominuje Mária s Ježiškom pripomínajú krásny odkaz Vianoc. Ten túto sobotu pripomenie v kultúrnom dome v Liptovskom Jáne aj vystúpenie divadelníkov.
viac
30.11.2020
Na Hlavnom námestí rozsvietili vianočný stromček
Na bratislavskom Hlavnom námestí v nedeľu večer rozsvietil primátor hlavného mesta Matúš Vallo vianočný stromček. Tento rok je ním 17-ročná a 12 metrov vysoká jedľa biela, ktorú mestu darovala rodina z bratislavskej Karlovej Vsi.
viac
03.12.2020
Mesto vyčlení lokality na výsadbu ekologických vianočných stromčekov
Topoľčianska radnica chce tento rok podporiť obyvateľov mesta, ktorí si kúpia ekologické vianočné stromčeky.
viac
30.12.2020
Končiaci sa rok bol pre Prešov podľa primátorky jedným z najnáročnejších
Jedným z najnáročnejších v jeho novodobej histórii bol pre mesto Prešov končiaci sa rok 2020. Skonštatovala to primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.98 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.74 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.28 %