Ilustračná snímka, zdroj TSM Dubnica nad Váhom
Združenie miest a obcí Slovenska realizovalo prieskum zameraný na zvládnutie celoplošnej zimnej údržby. Z prieskumu je zrejmé, akým spôsobom samosprávy zabezpečujú túto povinnosť, aj to, ako starostovia a primátori hodnotia jej zvládnutie.
Respondenti na otázku „Akým spôsobom zabezpečujete celoplošnú zimnú údržbu?“ odpovedali nasledovne: obec, respektíve mesto samostatne zabezpečuje túto povinnosť v 69 % samostatne. Prostredníctvom svojej organizácie to zabezpečuje 10,4 % a zmluvným partnerom na základe verejného obstarávania celoplošnú zimnú údržbu realizuje 20,1 %. Zvyšné percento respondentov sa nevedelo vyjadriť.
Prieskum tiež skúmal, ako samosprávy zvládli celoplošnú zimnú údržbu. Podľa 32, 5% starostov a primátorov bola zvládnutá s väčšou námahou, 27,1 % respondentov konštatovalo, že to zvládli s menšou námahou. Bez problémov zvládlo celoplošnú zimnú údržbu 19 % samospráv. S obrovskou námahou zabezpečovalo celoplošnú zimnú údržbu 8,1 % samospráv.
Odhŕňanie snehu zo všetkých chodníkov predstavovalo veľký problém pre 50 % samospráv, problémy s odpratávaním snehu nahrnutého na chodníky vnímalo ako veľký problém 37,6 % samospráv. Veľký problém súvisiaci s nedostatkom techniky malo 51,8 % miest a obcí. Nedostatok zamestnancov spôsobil problém pre 65% samospráv. Nárast výdavkov v súvislosti s nákupom posypového materiálu vnímalo ako veľký problém 43,5 % miest a obcí.
Združenie miest a obcí Slovenska v čase prerokovania príslušnej legislatívy požiadalo poslancov Národnej rady Slovenskej republiky, aby neschválili celoplošnú zimnú údržbu, a to z viacerých dôvodov. Keďže poslanci neprihliadali na zaslané odborné argumenty, následne sme sa listom obrátili na vtedajšieho prezidenta Slovenskej republiky Andreja Kisku. Ani on neprihliadal na fakty a odborné argumenty a podpísal príslušnú novelu zákona. Presun tejto zákonnej povinnosti bez akéhokoľvek finančného krytia v aplikačnej praxi potvrdil naše pôvodné výhrady a obavy.
Prieskum bol realizovaný v čase od 8. apríla 2019 do 10. mája 2019 na vzorke 423 respondentov. Súčasťou formulovaných záverov z prieskumu je aj tzv. druhotriedenie dát, aby sme poznali postoje k tejto problematike s prihliadnutím na veľkostné kategórie obcí a tiež jednotlivé regióny.
Výsledky prieskumu sú podkladmi na ďalšiu prácu v rámci národného projektu ZMOS s názvom Modernizácia miestnej územnej samosprávy, ktorý je realizovaný vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu v rámci Operačného programu Efektívna verejná správa.