Nedeľa 22.05.2022
Dnes má meniny 
Júlia, Juliana
°C
30.12.2021 08:35

Bystričania chcú na sídliskách zelené strechy, ale aj dažďovú a motýliu záhradu


Snímka zdroj: (bystricoviny.sk).


Petangové ihrisko, dažďová či motýlia záhrada, zelené strechy, komunitná knižnica i stanica na umývanie bicyklov, aj to sú podnety a požiadavky občanov mesta pod Urpínom, ktoré vyšli z verejných stretnutí s mestom v rámci projektu Zelených sídlisk a revitalizácie vnútroblokov.


Informovala o tom Dominika Adamovičová, hovorkyňa banskobystrického primátora s tým, že mesto plánuje aj tretie kolo diskusií s obyvateľmi.

„V rámci otvoreného vládnutia a participácie, ku ktorým sa hlásime, je práca s občanmi mesta prínosná. Momentálne prebiehajú konzultácie s výborom pre súťaže a verejné obstarávanie Slovenskej komory architektov. Verím, že vďaka spolupráci odborníkov, odborných útvarov a občanov, sa nám podarí čo najskôr začať s realizáciou,“ konštatoval primátor Ján Nosko.

Lokalitný program predstavuje zhrnutie potrieb a podnetov ľudí z verejných diskusií. Je spracovaný pre každú lokalitu samostatne. Zlepšiť údržbu zelene, zabezpečiť nádoby na starý textil, navrhnúť výsadbu domácich drevín, zrekonštruovať verejné osvetlenie či zvýšiť bezpečnosť - aj o tomto budú rozhodovať kompetentné útvary. Pripravený dokument má byť podkladom pre ďalšiu projektovú prípravu.

„Z diskusií vyplynuli jednoznačné požiadavky na riešenie konkrétneho priestoru, ktoré sú premietnuté v grafickej schéme a zhrnuté v texte pod názvom Požiadavky na projektanta. Základnou požiadavkou pre spracovanie projektu je v každom prípade prítomnosť krajinného architekta v riešiteľskom tíme. Projekty budú zamerané predovšetkým na kvalitné riešenia zelene a prírodných prvkov v danej lokalite, ale i v rámci širších súvislostí tvorby zelenej kostry mesta,“ doplnila Zuzana Gombalová z oddelenia územného plánovania a architekta mesta.

„Prostredníctvom miestnych lídrov a on-line formátu pripomienkového procesu chceme získať spätnú väzbu k výslednej podobe programu od obyvateľov v daných sídliskách. Zároveň plánujeme vo fáze štúdie im projekty predstaviť v treťom kole verejných stretnutí,“ dodala Soňa Kariková, koordinátorka pre participáciu a otvorené vládnutie magistrátu.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
20.05.2021
Záujem o otvorené vládnutie a veci verejné medzi občanmi rastie
Mesto Banská Bystrica sa ešte v minulom roku zapojilo do programu Partnerstva pre otvorené vládnutie (Open Government Partnership Local, tzv. OGP Local 2020) spolu s organizáciami – Interaktívnou školou urbanizmu a územného plánovania a organizáciou Dialogue Centre.
viac
13.08.2021
Ľudia chcú zelené oázy, mesto plánuje na to získať eurofondy
Banskobystričania chcú v rámci revitalizácie vnútroblokov v mestských častiach zelené oázy, a teda kvalitnú údržbu zelene, obnovu chodníkov, ale najmä oddychové miesta s tienením, športoviská či vodné prvky a dažďové záhrady.
viac
02.10.2021
Ľudia zo sídlisk diskutovali s vedením mesta o zelených oázach
V siedmich lokalitách Banskej Bystrice vedenie magistrátu počas uplynulých dvoch týždňov diskutovalo s občanmi o tom, čo by mohlo vzniknúť v okolí ich domovov, aby sa im žilo lepšie.
viac
07.03.2022
Návrhy na ďalší participatívny rozpočet mesto prijíma do 30. júna
Participatívny rozpočet, ktorý je už osem rokov súčasťou rozpočtovej politiky mesta Banská Bystrica, vstupuje do ďalšieho ročníka. Ľudia môžu svoje návrhy na prerozdelenie vyčlenených financií z mestského rozpočtu odovzdať do 30. júna.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.09 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.85 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
20.05 %