Národná sieť miestnych akčných skupín Slovenskej republiky - logo
Miestnym akčným skupinám (MAS) na celom Slovensku sa hromadia negatívne skúsenosti so spôsobom kontroly verejných obstarávaní žiadateľov, ktoré už raz kontrolovali práve MAS.
Národná sieť miestnych akčných skupín Slovenskej republiky (NS MAS SR) žiada ministerku Veroniku Remišovú o razantné riešenie situácie na Oddelení kontroly verejných obstarávaní na Riadiacom orgáne pre Integrovaný regionálny operačný program (IROP).
Napriek tomu, že pri projektoch predkladaných prostredníctvom MAS spravidla ide o zákazky s nízkou hodnotou, kontrola verejných obstarávaní je neprimerane byrokratická, prísna a časovo neúmerne zdĺhavá. „Žiadame pani ministerku o riešenie situácie. Ministerstvo verejne prezentuje znižovanie byrokratickej záťaže pri čerpaní eurofondov, ale v realite sa stretávame presne s opačným prístupom,“ vyzýva predseda Národnej siete MAS Štefan Škultéty.
Päť mesiacov namiesto 15 dní
„Kontrolóri pristupujú ku kontrolám akoby išlo o podlimitné zákazky. Udeľujú žiadateľom sankcie za pochybenia, ktoré v zmysle zákona o verejnom obstarávaní nie sú pochybením. Ide totiž o zákazky s hodnotou, pri ktorých zákon o verejnom obstarávaní (VO) neurčuje striktné legislatívne pravidlá,“ konkretizuje podpredseda NS MAS Peter Nemček. Kontroly verejného obstarávania na oddelení kontroly VO sú neúnosne dlhé, priemerná dĺžka kontroly presahuje päť mesiacov.
Národná sieť MAS pripomína, že podľa Jednotnej príručky pre žiadateľov/prijímateľov k procesu a kontrole verejného obstarávania, je lehota na výkon finančnej kontroly zákaziek s nízkou hodnotou stanovená na 15 pracovných dní. Pri súčasných kontrolných postupoch trvá jedno obstarávanie za približne 30 tisíc eur jednému zamestnancovi takmer 30 kalendárnych dní. Znamená to, že uvedené oddelenie skontroluje za mesiac len sedem verejných obstarávaní. Aj z tohto dôvodu oddelenie vybavilo k 1. máju 2022 zatiaľ len 23 zo 168 predložených žiadostí o kontrolu verejného obstarávania, pričom žiadosti pribúdajú a budú pribúdať čoraz rýchlejšie. Implementácia stratégií CLLD (miestny rozvoj vedený komunitou) prostredníctvom predkladania a následného schvaľovania projektov na MAS sa totiž v spolupráci s Odborom CLLD po rokoch konečne naplno rozbehla, avšak umelo vytvárané byrokratické prekážky môžu tento rozbeh úplne zastaviť.
Sankcie pre 95 % žiadateľov. Šikana?
Až 95 % žiadateľov prostredníctvom miestnych akčných skupín dostáva zo strany daného oddelenia sankcie, hoci ide o zákazky s nízkou hodnotou. Štefan Škultéty tento stav nepovažuje za normálny: „Mnohé MAS to vnímajú ako zámernú šikanu zo strany riadiaceho orgánu s cieľom zničiť nástroj CLLD a miestne akčné skupiny, aby sa európske financie opäť rozdeľovali centrálne, čo je v príkrom rozpore s princípom subsidiarity, ku ktorému sa Slovensko verejne prihlásilo.“
Miestne akčné skupiny majú záujem riešiť situáciu, no ako upozorňuje Peter Nemček, po zaslaní výzvy na doplnenie sa márne snažia spojiť s kontrolórmi oddelenia kontroly VO: „Zámerne odmietajú komunikovať, čo zbytočne zvyšuje chybovosť doplnenia kontrolovaného verejného obstarávania a spôsobuje prieťahy v procese kontroly i celkovej implementácii CLLD.“
Aktuálnu situáciu komentuje Štefan Škultéty: „Kontrolóri verejného obstarávania zrejme celkovo nepochopili svoju úlohu v štátnej správe, ani to, že sú tu pre ľudí, respektíve žiadateľov. Takýmto spôsobom vážne ohrozujú čerpanie finančných prostriedkov vyčlenených v súčasnom programovom období na prioritnú os 5 v IROP.“
Cielená likvidácia MAS a CLLD na Slovensku?
Štefan Škultéty upozorňuje, že Národná sieť MAS situáciu doteraz vnímala ako nezmyslené plytvanie ľudských zdrojov, ale začína meniť názor: „Medzi primátormi, starostami, projektovými manažérmi a ďalšími aktérmi z vidieka čoraz viac prevláda názor, že je to cielená aktivita zlikvidovať MAS a nástroj CLLD. Žiadame o zmenu prístupu kontrolórov oddelenia kontroly VO k týmto kontrolám s cieľom urýchliť proces implementácie a čerpania finančných prostriedkov. Nám všetkým by malo ísť o spoločný cieľ, ktorým je efektívny rozvoj regiónov a využiť na to pridelené finančné prostriedky z EÚ.“
Postupy Riadiaceho orgánu IROP sú vo vážnom rozpore s deklarovanou snahou ministerstva a vlády SR zjednodušiť implementáciu programov z fondov EÚ a v súčasnom období (2014 - 2020) aj výrazne urýchliť nedostatočné čerpanie zdrojov. Národná sieť miestnych akčných skupín SR dlhodobo upozorňuje na byrokratické problémy s implementáciou CLLD a nepripravenosť riadiacich orgánov a riadiacej dokumentácie. Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR ignoruje v Európe osvedčený prístup LEADER a nástroj CLLD. „Odmietame niesť zodpovednosť za tento stav. Je šokujúce, že ide o úplne opačný prístup, ako by žiadatelia očakávali vzhľadom na verejne deklarované kroky na znižovanie byrokratickej záťaže,“ uzatvára predseda Národnej siete MAS SR, ktorá združuje 67 miestnych akčných skupín na Slovensku.