Snímka zdroj: ŽSK
Predposledný októbrový deň preto rozsvieti krajskú dominantu Žiliny – Budatínsky hrad na zeleno. Župa tak deklaruje svoj jasný postoj k ochrane životného prostredia.
Žilinský samosprávny kraj sa zapojí do celoslovenskej výzvy na podporu ochrany životného prostredia a opatrení na zmiernenie klimatickej zmeny prostredníctvom zeleného nasvietenia známych a významných budov po Slovensku.
Aktivitu organizuje Britské veľvyslanectvo v Bratislave v súvislosti s konferenciou OSN o zmene klímy COP26, ktorá už túto nedeľu začne v Glasgowe. Lídri z celého sveta, vrátane tých zo Slovenska, budú spoločne rokovať o ambicióznych cieľoch na záchranu planéty. Veľvyslanec Nigel Baker ocenil aktívnu účasť Žilinského kraja i ďalších samospráv: „Množstvo pozitívnych odpovedí a rôznorodosť stavieb, vrátanie viacerých slovenských dominánt, ktoré sa k nám pridajú, ma naozaj potešilo. Je to veľmi povzbudzujúci signál z rôznych častí slovenskej spoločnosti vrátane vládnej, akademickej, kultúrnej, mediálnej a ďalších, že im na ochrane planéty záleží. Očakávame, že COP26 prinesie zásadný a praktický zlom z hľadiska zníženia emisií a ochrany životného prostredia. A aj Slovensko zohrá svoju rolu.”
Žilinská župa si vytýčila ako kľúčovú oblasť vysporiadanie sa s klimatickou zmenou v aktuálne pripravovanom Programe hospodárskeho rozvoja a sociálneho rozvoja ŽSK 2021+. V strategickom dokumente rozpracúva okrem iných nástrojov vodozádržné opatrenia v krajine, podporu infraštrukúry v národných parkoch alebo budovanie cyklodopravnej siete pre ekologickú mobilitu. Ako doplnila krajská županka Erika Jurinová: „Rozsvietenie nášho hradu je symbolické gesto pre veľkú vec, ktoré napĺňame reálnymi činmi. Pri plánovaní našich aktivít zohráva hľadisko ochrany životného prostredia dôležitú úlohu. Energetická efektívnosť budov je tak už dnes dôležitým aspektom pri rekonštrukciách a nových investičných plánoch. Zapojili sme sa do dvoch medzinárodných projektov na zlepšenie stavu ovzdušia a zníženia negatívnych dopadov dopravy na životné prostredie. Pracujeme tiež na Nízkouhlíkovej stratégii ŽSK zahŕňajúcej samotný Úrad a organizácie v zriaďovateľskej pôsobnosti. Záleží nám na tom, aby sme ochránili prírodné hodnoty nášho regiónu pre budúce generácie.“