Bocian biely (Ciconia ciconia).
Vo voľnej prírode prezimujú každoročne na Slovensku jeden až tri bociany biele, počas miernej zimy i viac. Osamoteného jedinca po jesennom odlete bocianov na zimoviská aktuálne ochranári evidujú napríklad v katastri obce Ulič v okrese Snina.
Ako v tejto súvislosti informuje Správa Národného parku (NP) Poloniny, kým bociany nie sú zranené a sú schopné lietať, umiestňovať do rehabilitačných staníc ich netreba.
Príčin, prečo bocian v jeseni na svoje zimovisko neodletí, môže byť viacero. „Dôvodom mohla byť choroba, parazity peria, hormonálna porucha, slabosť z podvýživy, prípadne môže ísť o nevyspelé mláďa z neskoršieho hniezdenia, ktoré nemalo dosť sily na odlet do Afriky,” ozrejmila Zuzana Bartušová zo Správy NP Poloniny s tým, že takéto jedince sa často stávajú obeťou líšok, túlavých psov či iných predátorov. Okrem nich nie je podľa jej ďalších slov pre bocianov zimujúcich na území Slovenska "nepriateľom" chlad, mráz a sneh, ale nedostatok potravy. Preto pred nástupom tuhej zimy zvyknú odtiahnuť viac na juh.
„Pokiaľ lieta, nemáme právo, potrebu ani možnosti chytať ho a umiestňovať v obmedzených podmienkach rehabilitačných staníc,” doplnila Bartušová s tým, že k odchytu ochranári pristupujú až keď je bocian ranený, vysilený a stráca plachosť. Preto podľa nej nechávajú vo voľnej prírode aj bociana, ktorého najprv evidovali v obci Zboj, neskôr v Uliči. „S cieľom pomoci tomuto jedincovi sme opakovane v priebehu októbra už trikrát uskutočnili operatívny výjazd, žiaľ bezúspešne. Bocian bol v dobrej kondícii a po našom priblížení sa k nemu nám zakaždým unikol,” priblížila snahy ochranárov. Ako však doplnila, jedinec má aktuálne pravdepodobne poranené krídlo a monitoring jeho stavu zo strany verejnosti je preto v súčasnosti na mieste.