Ilustračná snímka.
Banskobystrický samosprávny kraj v spolupráci s Fakultnou nemocnicou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici pripravil informačný leták s praktickými radami, na lepšie zvládnutie vlny omikron. Župa tiež spustila webovú stránku s pravidelne aktualizovanými dôležitými informáciami.
Kde zoženiem lieky? Ordinuje môj lekár? Aké sú príznaky omikronu a ako mám postupovať pri liečbe? Kedy už treba volať záchranku? Na tieto i ďalšie dôležité otázky, ktoré súvisia s vlnou omikron nového koronavírusu, nájde verejnosť odpovede na webovej stránke Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK).
Doménu www.bbsk.sk/omikron spustil kraj v týchto dňoch, v snahe poskytnúť verejnosti všetky dôležité informácie na jednom mieste.
„Mnohým komplikáciám v súvislosti s Covid-19 sa dá predísť včasným konaním a prevenciou, k čomu sú potrebné hlavne dostupné a overené informácie. Našou snahou je prispieť k čo najlepšej informovanosti verejnosti a poskytnúť im praktické rady, ako postupovať, i odpovede na najčastejšie otázky. Informácie budeme pravidelne aktualizovať a veríme, že aj takto sa nám podarí prispieť k lepšiemu zvládnutiu vlny omikron,“ hovorí predseda BBSK Ján Lunter.
Kraj v spolupráci s Fakultnou nemocnicou F. D. Roosevelta okrem toho pripravil aj informačný leták, ktorý si môže verejnosť stiahnuť na spomínanom webe. Leták tiež župa distribuovala mailom na všetky obce v kraji, pre ďalšie použitie na ich webových sídlach, sociálnych sieťach i vývesných tabuliach.
„Informácie o príznakoch omikronu i odporúčaniach pre domácu liečbu, vrátane vhodných voľnopredajných liekov, pripravili priamo nemocniční lekári. Ďalšie informácie, napríklad ohľadom karantény a aktuálne platných opatrení, sú dostupné na korona.gov.sk, pridali sme tiež odporúčania ministerstva zdravotníctva, ako znižovať pravdepodobnosť, že kontakt s variantom omikron vám spôsobí vážnejšie problémy,“ doplnil Martin Caudt, vedúci oddelenia zdravotníctva Úradu BBSK.
Župa tiež vyzvala lekárov, aby v tomto období mimoriadne dbali na pravidelnú elektronickú aktualizáciu údajov o svojej neprítomnosti i o zastupovaní, aby predišli nielen sťažnostiam zo strany pacientov, ale aj ich zbytočnému vycestovaniu za neordinujúcim lekárom.
„Je dôležité, aby výmena informácií dobre fungovala, preto prichádzame aj s touto iniciatívou. Ak laickej či odbornej verejnosti na stránke www.bbsk.sk/omikron nejaké informácie chýbajú, môže poslať podnet na ich doplnenie na e-mail komunikacne@bbsk.sk,“ uzavrel župan Ján Lunter.