Štvrtok 28.05.2020
Dnes má meniny 
Viliam
°C
09.04.2020 12:45

Spoločnosť pomáha samosprávam v boji s vírusom COVID-19 v oblasti odpadov


Výrez z informačného plagátu.


Spoločnosť JRK Slovensko pripravila pre samosprávy bezplatný komunikačný balíček, vďaka ktorému môžu svojich občanov rôznymi formami informovať o tom, ako predchádzať vzniku odpadu.


Obyvatelia miest a obcí zostávajú doma, aby zabránili šíreniu koronavírusu. Karanténa však spôsobuje rast produkcie odpadu v každej domácnosti.

Praktické informácie pre občanov zadarmo

Spoločnosť JRK vytvorila informačné materiály s pútavými návodmi, ako tvoriť menej odpadu počas karantény. Mestá a obce môžu informačné materiály využiť rôznym spôsobom pre všetky kategórie občanov. Súčasťou sú články, ktoré môžu publikovať na svojej webovej stránke alebo uverejniť vo svojich médiách. Obsahuje tiež infografiky o zaobchádzaní s odpadom v rôznych situáciách. Tie môžu byť využité ako plagáty na frekventovaných miestach v mestách a obciach, distribuované ako letáky do domácností alebo zdieľané na sociálnych sieťach.

Cieľom informačnej kampane je pomôcť samosprávam znížiť produkciu zmesového komunálneho odpadu v tomto období a udržať alebo zlepšiť výsledky v triedení. Spoločnosť odoslala komunikačný balíček do samospráv formou špeciálneho newslettra. Je dostupný aj na webovej stránke a sociálnych sieťach spoločnosti JRK Slovensko, aby sa k nemu dostalo a využilo ho čo najviac samospráv. ,,Na zlepšovaní odpadového hospodárstva spolupracujeme s mestami a obcami už 10 rokov. Vzdelávanie a komunikácia s občanmi je jednou z kľúčových častí pre úspech všetkých riešení, ktoré poskytujeme. V týchto ťažkých časoch chceme samosprávam pomôcť, ako sa dá. Uvedomujeme si, že odpad môže byť jednou z posledných vecí, na ktoré teraz myslia. Chceme im pripomenúť, že z pohľadu ekonomickej efektivity by naň nemali zabúdať. Zásadný je prístup a zodpovednosť občanov. Samosprávy teraz nemajú čas, vymýšľať opatrenia v tejto oblasti. Preto sme to urobili za nich, a informácie im spracovali, aby ich už len rozšírili medzi svojich občanov, podľa svojho uváženia,“ vysvetľuje Martina Gaislová, riaditeľka spoločnosti JRK Slovensko.

Prečo nezabúdať na odpad?

Samosprávy majú zvýšené výdavky s mimoriadnymi opatreniami v boji proti šíreniu vírusu. Ich rozpočty preto budú tesné. ,,Mnohé samosprávy dlhodobo pracujú na zvyšovaní miery triedenia. Kľúčovým faktorom, ktorý ju ovplyvňuje je aj množstvo zmesového komunálneho odpadu. V tomto období je veľmi dôležité, aby od svojej snahy neupustili. Ak by odložili záujem o odpadové hospodárstvo na neskôr, len si nabaľujú problém a môžu dokonca zhoršiť svoje výsledky v miere triedenia. To ovplyvní ich náklady, čo môže spôsobiť rast poplatkov za odpad pre občanov,“ uvádza Gaislová.

Spoločnosť okrem možnosti bezplatného stiahnutia komunikačného balíčka, vytvorila balíček prvej pomoci, ktorý zaslala do vybraných samospráv. Balíček obsahoval niekoľko kusov bavlnených rúšok na opakované použitie, dezinfekčné gély a jednorazové utierky. ,,Vieme, že tento balíček nevyrieši všetky problémy. Je však prejavom našej spolupatričnosti so samosprávami a veríme, že aspoň trochu pomôže zmierniť dopady súčasnej krízy,“ dopĺňa Gaislová.

Spoločnosť JRK Slovensko je dlhodobým partnerom slovenských samospráv v oblasti riešení biologicky rozložiteľného odpadu. Okrem dodávania kvalitných kompostérov, vyvinula evidenčný systém odpadov ELWIS, ktorý prináša samosprávam úsporu a prehľad v odpadovom hospodárstve a zároveň je motivačný nástroj pre spravodlivé odmenenie občanov. Spoločnosť sa tiež špecializuje na komplexné riešenia pre nakladanie s kuchynským odpadom – od pohodlného a hygienického systému zberu z domácností a triedenia až po premenu bioodpadu na kvalitný kompost v profesionálnej kompostárni.

 

Autor: (JRK Slovensko)


komentáre
SHOW ALL
podobné
20.07.2017
Samosprávy sa ešte môžu uchádzať o eurofondy na kompostovanie bioodpadu
Samosprávy sa ešte môžu uchádzať o eurofondy, ktoré im majú pomôcť s bioodpadom. Na obstaranie záhradných kompostérov na bioodpad produkovaný v domácnostiach je v aktuálnej výzve vyčlenených päť miliónov eur.
viac
19.09.2017
MŽP prispeje obciam na kompostéry 20 miliónmi eur z eurofondov
Ministerstvo životného prostredia SR rozhodlo koncom augusta, že zvýši dotácie na kompostové nádoby pre samosprávy z 5 na 20 miliónov eur.
viac
03.04.2020
Lekárske fakulty zapájajú do boja s koronavírusom svojich študentov i prístroje
Slovenské lekárske fakulty zapájajú do boja proti šíreniu nového koronavírusu svojich študentov i zamestnancov. Nemocniciam často požičiavajú aj svoje zdravotnícke vybavenie.
viac
09.04.2020
Mestá a obce chcú informovať obyvateľov o opatreniach proti koronavírusu
Martin Kollárik z Inštitútu SGI, ktorý sa venuje výskumu v oblasti samosprávy a vedie portál Odkaz pre starostu, odpovedá na otázky, ako je táto služba užitočná v momentálnom krízovom období aj mimo neho.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.87 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.78 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.35 %