Nedeľa 03.03.2024
Dnes má meniny 
Bohumil, Bohumila
°C
29.11.2023 11:00

Automaty so syntetickými drogami zmizli, prevencia musí byť komplexná


Ilustračná snímka, zdroj: BBonline.sk


Banskobystrická samospráva rieši protidrogovú prevenciu u detí základných, ale i materských škôl komplexne.


V rámci školského úradu vytvorila pozíciu referenta školskej krízovej intervencie, pomenovala konkrétne problémy, vytvorila pracovnú skupinu a spracovala katalóg osvety a prevencie, vďaka ktorému pomáha organizovať prednášky pre rodičov i pedagógov na rôzne témy. TASR o tom v utorok informovala hovorkyňa primátora Zdenka Marhefková.

"Pred časom sme upozornili na problém automatov a vyzvali sme rodičov k obozretnosti, pretože sa v nich dali legálne zakúpiť syntetické drogy. Dnes disponujeme informáciou, že aj vďaka medializácii tohto problému zmizli automaty z banskobystrických obchodných centier. Hoci je stále možnosť získať tieto produkty aj inými spôsobmi, chcem sa poďakovať obchodníkom, ktorým zdravie detí nie je ľahostajné. Verím, že tieto látky zaradí ministerstvo zdravotníctva čo najskôr na zoznam zakázaných látok tak, ako avizovalo," konštatoval primátor Ján Nosko. Zdôraznil, že ich školský úrad odviedol za posledné mesiace kus dobrej práce.         

V školách je v súčasnosti problém predovšetkým so šikanou a užívaním drog. Do katalógu osvety a prevencie preto mesto zapojilo viaceré inštitúcie, vrátane polície, okresnej prokuratúry, úradu práce či organizácií zameraných na ochranu detí. Samospráva v súčasnosti eviduje vysoký záujem zo strany rodičov žiakov i pedagógov základných škôl o organizovanie protidrogových prednášok, ale i preventívnych prednášok k patologickým javom v športových triedach zameraných napríklad na tímovosť.         

"Žijeme v náročnej dobe, problémy pribúdajú a my musíme byť pripravení na všetko. Ak vidíme, že šikanujú kamaráta, nemôžeme pred tým zatvárať oči, ale je potrebné komunikovať. Práve komunikácia, ktorá je základ, zlyháva, a chýba nám tiež zdravý záujem. Riešením je, aby sme prestali byť ľahostajní. O to ľahšie potom vieme identifikovať problémy, s ktorými budeme vedieť pracovať," vysvetlil referent školskej krízovej intervencie Michael Mikuláš.         

Samospráva apeluje na všetkých rodičov i učiteľov, ktorí by vedeli o nejakom probléme, aby ho kontaktovali na telefónnom čísle +421 918 505 255.         

"Komunikácia je narušená v celej spoločnosti a ako zriaďovateľ si uvedomujeme, že v dnešnej dobe je nevyhnutné posilniť status pedagóga. Nedostatočnou komunikáciou medzi učiteľmi a rodičmi vzniká mnoho nedorozumení. Stráca sa dôvera rodičov smerom k pedagogickým zamestnancom, a práve komunikačná stratégia by to mohla napraviť," doplnila vedúca Školského úradu v Banskej Bystrici Jana Odrobiňáková.

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
01.06.2016
Preteky Okolo Slovenska sa začnú v Banskej Bystrici
Počas jubilejného 60. ročníka pretekov Okolo Slovenska, ktoré sa uskutočnia od 7. do 12. júna, bude na trati bojovať takmer stopäťdesiat cyklistických profesionálov.
viac
20.03.2017
Začína celonárodná kampaň Vyzvi srdce k pohybu
V poradí už 7. ročník celonárodnej kampane na zvýšenie pohybovej aktivity dospelej populácie pod tradičným názvom Vyzvi srdce k pohybu odštartuje dnes 20. marca 2017.
viac
10.11.2021
RÚVZ BB sa zapája do Európskeho týždňa boja proti drogám
V roku 1998 v Grécku Európska komisia prvýkrát vyhlásila Európsky týždeň boja proti drogám, ktorý si každoročne pripomínajú všetky členské štáty EÚ. Aj preto sa vždy 3. novembrový týždeň nesie v duchu boja proti drogám.
viac
26.06.2023
Odstraňovanie grafitov v Bratislave každoročne stojí 60 000 až 100 000 eur
Dianie v uliciach hlavného mesta monitorujú aj zamestnanci mestskej polície (MsP) na kamerovom pracovisku. Priblížila to hovorkyňa Bratislavy Dagmar Schmucková.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.00 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.08 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.93 %