Piatok 10.04.2020
Dnes má meniny 
Igor
°C
17.10.2018 03:30

Archeologický výskum na hrade Čičva odhalil spojovaciu chodbu


Hrad Čičva, ilustračná snímka.


Tohtoročný archeologický výskum na hrade Čičva v obci Sedliská vo Vranovskom okrese odhalil spojovaciu chodbu medzi severným a západným palácovým krídlom. Je raritná tým, že jej klenby vytvorili z tehlových tvárnic, ktoré používali hlavne v Poľsku.


 Pre TASR to uviedol výkonný riaditeľ občianskeho združenia Pro futuro hradu Čičva Ľubomír Hutka. Takáto architektúra bola na Slovensku podľa jeho ďalších slov veľmi ojedinelá. "V 17. storočí vlastnili hrad Čičva Drugethovci, ktorí ho osadili poľskou osádkou," priblížil s tým, že aj to môže byť dôvodom výstavby takejto tehlovej klenby. "Na základe rozhodnutia pamiatkového úradu bude táto chodba znovu prisypaná a k jej obnove sa pristúpi až neskôr, pretože to nie je také staticky kritické miesto, ktoré je treba riešiť teraz," vysvetlil.       

V tomto roku tiež začali s prvou etapou obnovy východnej, tzv. delovej bašty. "Podarilo sa nám obnoviť prvé nadzemné podlažie, v ktorom sú zachované dve delové strieľne. Tie boli v dezolátnom stave a severný a južný múr, ktoré z delovej bašty zostali, boli po statickej stránke tak narušené, že naozaj bolo treba čím skôr pristúpiť k ich obnove," povedal Hutka s tým, že ukončiť by ju chceli v budúcom roku.       

Počas archeologického výskumu sa podľa jeho ďalších slov podarilo nájsť väčšinou keramiku, teda črepy z kachľových pecí, rôzne džbány, misy, krčahy, ale aj niekoľko kovových guliek do hákovníc a dve zlomené kamenné delové gule. "Najraritnejším nálezom je časť krúžkového brnenia. Nebola úplne bežná, keďže jej výroba stála hotový majetok a mohli si ju dovoliť len významní alebo bohatí rytieri, alebo šľachtici," pokračoval. Podľa neho aj to možno svedčí o tom, že hrad Čičva bol dosť významný. "Nebol osadený pravdepodobne len obyčajnou posádkou," podotkol.       

Na záchrane hradu Čičva, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou, pracuje občianske združenie od októbra 2014. "V tomto roku sme na hrade zamestnali 14 ľudí z úradu práce v rámci národného projektu Zapojenie nezamestnaných do obnovy kultúrneho dedičstva," spomenul Hutka s tým, že okrem nich zabezpečujú činnosti spojené s rekonštrukciou aj dobrovoľníci, ktorých je v občianskom združení aktuálne päť. Okrem dotácie z Ministerstva kultúry SR, ktorá tvorí najpodstatnejšiu časť ich financií, fungujú aj z 2 % z daní a rôznych menších grantov. "Všetci, ktorí chcú pomôcť, sú vítaní," skonštatoval.       

Prvá písomná zmienka o hrade Čičva pochádza z roku 1316. Jeden čas patril rodine Bátoriovcov. Podľa slov Hutku ho Alžbeta dostala ako veno pri svadbe s Františkom Nádašdym. Plnil najmä strážnu funkciu. Každý rok ho podľa jeho ďalších slov navštevuje stále viac a viac ľudí. Zahraničných hostí najviac prichádza z Maďarska a Poľska. Občianske združenie organizuje aj kultúrno-spoločenské akcie, najväčšou z nich sú letné Čičvianske hradné slávnosti. V tomto roku ich navštívilo vyše 1000 ľudí.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
11.08.2016
Počas medového dňa budú včelári súťažiť o najlepší med na Ondave
Medový deň spojený s prezentáciou ľudových remesiel ponúkne v Sedliskách v okrese Vranov nad Topľou návštevníkom možnosť ochutnať takmer 20 vzoriek medu z oblasti rieky Ondava.
viac
23.01.2017
V priepasti Belianskej jaskyne objavili nepreskúmanú chodbu
Jaskyniari zo Spišskej Belej počas plánovaného prieskumného zostupu do priepasti Peklo v Belianskej jaskyni prenikli do nepreskúmanej chodby.
viac
25.06.2019
Práce na obnove hradu Čičva pokračujú aj v tomto roku
Na hrade Čičva pri Vranove nad Topľou pokračujú v tomto roku v obnove východnej delovej bašty, a to druhou etapou, ktorá by mala ukončiť práce na konzervácii tejto časti historického objektu. K dispozícii majú 12 zamestnancov.
viac
18.10.2019
Už o dva roky by chceli návštevníkom sprístupniť celý areál hradu
Na Ľubovnianskom hrade pokračujú v obnove aj počas jesene. Po tom, čo sa podarilo odstrániť havarijný stav prvého nádvoria, kam prichádzajú všetci návštevníci, príde na rad gotický palác.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.01 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.84 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.15 %