Množstvo zmesového odpadu je možné znížiť na minimum.
Pri správnom triedení komunálnych odpadov považujú odborníci za optimálne, keď domácnosť dlhodobo zbiera do zmesového koša minimum.
Známa environmentalistka Ivana Maleš, tvorkyňa niekoľkých koncepcií reformy odpadového hospodárstva na komunálnej úrovni a spoluzakladateľka Inštitútu cirkulárnej ekonomiky hovorí, že v ich trojčlennej domácnosti vyzbierajú iba 4 percentá zmesového odpadu a zvyšok vytriedia.
„Zlom nastal pred siedmimi rokmi, keď sme po presťahovaní sa do rodinného domu začali kompostovať,“ informuje v jednom z rozhovorov o tejto téme. „Triedila som aj predtým, ale až po kúpe kompostéra som nemusela vynášať takmer žiadnu zmes, pričom vedierko s bioodpadom bolo plné stále.“ Tiež dodáva, že dnes používa najmenší kôš na zmesi, ktorý vynáša do príslušného kontajnera raz za dva týždne. A ešte, že s vermikompostérom, rozkladajúcim bioodpad za pomoci dážďoviek, či s elektrickými kompostérmi, ktoré ho rozložia za 24 hodín, možno kompostovať aj v bytoch na sídliskách.
„Najlepšou cestou je vyhnúť sa odpadu,“ dopĺňa Silvia Nosálová, riaditeľka komunikácie a marketingu z OZV ENVI - PAK. „Teda nakupovať do prinesených tašiek z domu, do košíkov a nie do igelitových sáčkov, pripravených v obchodoch. Niektoré plasty sa rozkladajú až 400 rokov, preto treba uprednostňovať tovary – pokiaľ je to možné z hygienických dôvodov - bez plastových obalov alebo s ich minimom.“
Za zber, odvoz a spracovanie zmesových odpadov platia obce, teda obyvatelia, kým za vytriedený odpad organizácie zodpovednosti výrobcov (OZV), zastupujúce výrobcov.